Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Była wspólna modlitwa i wspomnienia bliskich. Dawni i obecni mieszkańcy wsi Potoka w gminie Michałowo spotkali się dziś (22.05) na nabożeństwie w intencji ofiar wydarzeń sprzed 77 lat. W 1945 r. oddział zbrojnego polskiego podziemia dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza ps. "Zygmunt" spalił wieś. W pożarze lub na skutek obrażeń zmarły 4 osoby, w tym 3 dzieci. Szwadron dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza był w Potoce również 16 maja 1945 roku, wtedy żołnierze zabili 4 mieszkańców wsi. Oddział należał do V wileńskiej brygady Armii Krajowej Obywatelskiej, którą dowodził Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy także o zajęciach dla dzieci w świetlicy w Bondarach.
Zaprasza Anna Petrovska
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Prowadzący:
Maksym Fionik