Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Festiwale cerkiewnej muzyki przełożone na wrzesień 05.04.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Organizatorzy obu festiwali cerkiewnej muzyki zmieniają terminy swoich wydarzeń. Ma to oczywiście związek z epidemią koronawirusa oraz brakiem wiedzy, kiedy unormuje się sytuacja. W audycji porozmawiamy zarówno o Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" jak i o Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2019".
Dziś zapytamy także o propozycję konkursu plastycznego dla dzieci i i młodzieży organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. To propozycja, z której można skorzystać podczas ogólnokrajowej kwarantanny.
Spotkamy się także z Joanną Troc, która opowie nam, jak wygląda życie teatralne w tym bardzo trudnym czasie.
Wrócimy także do tematu próbnego spisu w Gminie Dubicze Cerkiewne.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.
Prowadzący:
Maksym Fionik