Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Muzeum Podlaskim powstało nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków
Nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków utworzyło dzięki wsparciu unijnych środków Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jak podkreślają muzealnicy, to bardzo ważna inwestycja; jedyne tak specjalistyczne centrum w regionie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Centrum powstało w ramach projektu "Stworzenie regionalnych centrów badań i konserwacji zabytków" dofinansowanego z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina na lata 2014-2020. Całkowity budżet projektu to 1,3 mln euro.
Centrum mieści się w pobliżu oddziału Muzeum Podlaskiego - Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Na potrzeby centrum zaadaptowano budynek o powierzchni blisko 300 m2. Powstały pracownie m.in. konserwacji papieru, tkanin i skóry, drewna i ceramiki wyposażone w specjalistyczny sprzęt. W ramach projektu zakupiono też samochód do przewozu zabytków. Uroczyście otwarto centrum we czwartek.
To bardzo ważne wydarzenie, jeśli chodzi o rozwój naszej instytucji, Muzeum Podlaskiego, zyskujemy pracownię konserwacji zabytków, obiekt naprawdę bardzo dobrze wyposażony, na odpowiednim poziomie. To jest coś, czego nam naprawdę bardzo brakowało - podkreślał jeszcze przed otwarciem dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.
Dyrektor placóki zaznaczył, że dzięki centrum opieka nad muzealnymi zbiorami będzie jeszcze bardziej profesjonalna, możliwe będzie też poddanie konserwacji większej liczby zabytków znajdujących się w magazynach muzeum. Dodał też, że profesjonalna pracownia zwiększa bezpieczeństwo zabytków.
Koordynator projektu Marek Skrypko z Muzeum Podlaskiego podkreślił, że powstałe w Choroszczy centrum to największy taki ośrodek badawczo-konserwatorski w Polsce północno-wschodniej. "To daje nam duże możliwości" - mówił.
Marek Skrypko dodał, że zainteresowanie tym centrum jest duże nie tylko wśród instytucji muzealnych w regionie, ale także spoza. Na razie centrum będzie działało na potrzeby Muzeum Podlaskiego, bo dotąd, nie posiadając takiej pracowni, musiało zlecać część takich prac. Jak zaznaczył Skrypko - zgodnie z założeniami projektu, centrum będzie mogło przeprowadzać konserwacje zabytków także dla innych instytucji.
Jak powiedział kierownik działu konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego Jerzy Ostapczuk, dzięki centrum poprawiły się znacznie warunki pracy konserwatorów zabytków - mogą też wykonywać bardziej specjalistyczne prace na nowocześniejszym sprzęcie. Wymienił tu m.in. sprzęt do czyszczenia laserem czy nowoczesny liofilizator do osuszania przez zamrażanie. Jerzy Ostapczuk przekazał, że wśród pierwszych prac nowego centrum, jest konserwacja muzealiów, które mają być pokazywane na najbliższych wystawach muzeum a także konserwacja zabytków archeologicznych.
Projekt trwał od 2020 roku. Partnerem w projekcie było Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne, ale w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, zostały zawieszone partnerstwa z białoruskimi instytucjami - powiedział Marek Skrypko.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz