Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej

18.10.2020, 07:35, akt. 07:46

Z potrzeby twórczej aktywności w czasie lockdownu, powstał teatralno-filmowy projekt "Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej".


Michał Strokowski i Małgorzata Tarasewicz-Wosik, fot. Barbara Sokolińska
Michał Strokowski i Małgorzata Tarasewicz-Wosik, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Myśliciele starożytni wymyślili jak mówić ludziom prawdę prosto w oczy, nie będąc przy tym nieeleganckim. Postanowili wskazać ludziom lustro, w którym pokazywały się przeróżne zwierzęta oraz kuriozalne przedmioty. Był to widok zarówno ciekawy, jak i budujący. Nazwali to ''bajką''. I zależnie od tego, czy zwierzęta zachowały się głupio, czy też mądrze, ludzie musieli przenosić ich zachowanie na siebie i myśleć przy tym: ''To o mnie / o tobie mówi bajka''.


Z potrzeby twórczej aktywności w czasie lockdownu, z inspiracji bajkami Agnieszki Suchowierskiej, powstał teatralno-filmowy projekt "Bajki filozoficzno-terapeutyczne w technice lalkarskiej". Fundacja Flap People wspólnie z twórcami z różnych dziedzin sztuki stworzyła cztery opowieści o tym, jak nie dać się krzywdzie, jak zacząć wszystko od nowa, jak żyć własnym życiem, jak być zwyczajnym i pięknym.

Z twórcami bajek filozoficznych w technice lalkarskiej Michałem Strokowskim i Małgorzatą Wosik rozmawiała Olga Gordiejew.




Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".



Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Wiedunnia" - nowa książka Miry Łukszy


To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".



Sebastian Kochaniec o sztuce nowoczesnej


Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?



Ukazała się książka "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" Katarzyny Roman-Rawskiej


Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.



Wystawa "MEMORYPOLIS” w białostockiej Galerii Sleńdzińskich


Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.



"Klejnot Izabeli" - nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim


"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.



Miłka Malzahn poleca"Gladiatora II" i serial "Rzym"


Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?



W białostockim Nie Teatrze będzie można zobaczyć spektakl "Kiedy spadnie ostatni liść..."


Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.



Martyna Zaniewska


nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



W OiFP można oglądać starannie wykonane kopie dzieł wielkich malarzy


Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok