Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się o 56 książek i dokumentów antykwarycznych
XIX-wieczne pierwsze wydania książek m.in. Karpińskiego, Orzeszkowej, Moniuszki czy Glogera, ale też starodruki i dokumenty ważne dla historii regionu - kupiła w 2019 roku Książnica Podlaska w Białymstoku. W sumie jej zbiory wzbogaciły się o 56 antykwarycznych woluminów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowe nabytki trafiły do działu zbiorów specjalnych
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą biblioteką w północno-wschodniej Polsce. Nowe nabytki trafiły do działu zbiorów specjalnych tej instytucji.
Jak mówiła w środę na konferencji prasowej dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, książki kupiono na aukcjach antykwarycznych, w sumie zapłacono za nie 41 tys. zł.
Powiedziała, że przy takich zakupach liczy się wartość tych książek dla historii regionu. - Wiele z tych pozycji dla naszego regionu są pozycjami bezcennymi - mówiła Jolanta Gadek. Dodała, że wybierane są pozycje autorów związanych z tym miejscem lub książki wydane w tym regionie, przy czym - jak podkreśliła - geograficznie chodzi o cały teren Kresów Wschodnich.
Zakupiono m.in. pierwsze wydanie "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego
Jolanta Gadek wymieniła, że jednym z najcenniejszych zakupów jest pierwsze wydanie z 1792 r. "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego, poety związanego z Białymstokiem. Zawarte w dziele pieśni "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy", a także kolędę "Bóg się rodzi", poeta napisał właśnie w tym mieście. Książka została wydana w drukarni ojców bazylianów w Supraślu k. Białegostoku, ważnej oficynie w tamtych czasach. Książnica nabyła też późniejsze wydanie "Dzieł" Karpińskiego z 1862 roku wydanego w Krakowie.
Innym ważnym nabytkiem jest pierwsze wydanie z 1865 roku najsłynniejszej opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór". Jolanta Gadek mówiła, że Moniuszko jest twórcą związanym z regionem: urodził się w Ubielu na Białorusi, a ród Moniuszków miał swój dwór w Goniądzu. Dodała, że imię Moniuszki nosi też od tego roku Opera i Filharmonia Podlaska.
Ważną pozyskaną pozycją jest pierwsze wydanie związanego z regionem etnografa i historyk Zygmunta Glogera, który m.in. opisywał podlaskie zwyczaje. Książka to "Rok polski w życiu, tradycji i pieśni" z 1900 roku, która poświęcona jest kalendarzowi dawnych obrzędów, zwyczajów i świąt ludowych, a także szlacheckich i mieszczańskich.
Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się też o pierwsze wydanie powieści Elizy Orzeszkowej "Bene nati. Powieść wiejska" z 1891 roku a także księga pamiątkowa "Upominek z 1893 roku, z tekstami literatów podarowana Orzeszkowej z okazji 25-lecia twórczości literackiej.
Wśród innych zakupionych książek znalazły się zbiory wierszy urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej, mowa związanego z regionem zakonnika i pisarza Antoniego Wagi czy korespondencję "Dialog w Wilnie" Czesława Miłosza i litewskiego poety Tomasa Venclovy.
Z dokumentów, które udało się nabyć, dyrektorka Książnicy Podlaskiej wymieniła starodruk XVIII-wieczny "kwit na podymne i półpodymne z dóbr wieyskich królewskich... dobra Rybniki". Dokument ten to rodzaj deklaracji, iż z dóbr Rybniki zostanie pobrane tzw. podymne, czyli podatek pobierany od każdego gospodarstwa. W dokumencie znalazła się też wysokość podatku oraz wysokość poszczególnych rat do zapłaty.
Ciekawostką dla badaczy - jak mówiła Jolanta Gadek - może być też zestaw jednodniówek z okresu stalinizmu, które były skierowane do mieszkańców regionu. W sumie zakupiono ich 16, a pochodzą z 1954 roku.
Jolanta Gadek pytana o plany na przyszły rok, powiedziała, że pracownicy na bieżąco będą obserwować aukcję, bo w każdym momencie może pokazać się coś ważnego. Mówiła, że zależy jej, aby do zbiorów Książnicy pozyskiwać m.in. wydania twórczości Karpińskiego.
To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".
Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?
Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.
Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.
"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.
Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?
Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.
nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz