Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Tragedia Zaleszan w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od tej tragedii minęły 72 lata. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez kapitana Romualda Rajsa pseudonim Bury na przełomie stycznia i lutego 1946 spacyfikował zamieszkałe przez prawosławnych Białorusinów wsie Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. "Bury" jest też odpowiedzialny za śmierć 30 furmanów rozstrzelanych w lesie koło wsi Puchały Stare.
Pamięć ofiar tych wydarzeń z 1946 roku postanowili upamiętnić wywodzący się z Podlasia białoruscy artyści Leon Tarasewicz i Małgorzata Dmitruk. Wystawa "Zaleszany" została otwarta w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu. Odwiedzający wystawę mogą też obejrzeć zapętlony film Agnieszki Arnold "Bohater" z 2002 roku poświęcony postaci "Burego".
Jak mówi kuratorka wystawy Bogna Błażewicz, na propozycję, by w Poznaniu językiem sztuki opowiedzieć o Podlasiu artyści sami określili temat.
To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".
Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?
Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.
Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.
"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.
Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?
Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.
nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz