Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy

21 lipca 2024

Zalew Siemianówka, fot. Grzegorz Pilat
Zalew Siemianówka, fot. Grzegorz Pilat



0:00
0:00
Sporty wodne na Zalewie Siemianówka - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak się zmienia i rozwija plaża w Rudni - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wędkowanie nad Zalewem Siemianówka - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czy już pływa po Siemianówce łódź wycieczkowa - pyta Grzegorz Pilat. | Pobierz plik.


0:00
0:00
Plaża w Rudni - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Powstał w latach 1977-1990, w wyniku spiętrzenia wody zaporą zbudowaną w przewężeniu doliny biegu rzeki Narew w rejonie miejscowości Łuka i Rybaki. Zalew znajduje się na terenie gmin Michałowo i Narewka.

Zalew Siemianówka składa się z basenu głównego, który funkcjonuje nawet w fazie minimalnego napełnienia oraz basenu wschodniego, płytkiego i okresowo zalewanego.

Na plażach m.in. w Rudni czy Starym Dworze można miło spędzić czas, np. plażując. Zalew Siemianówka jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!


Plaża w Rudni

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji zalewu jest plaża w Rudni. Choć nie jest to jedyne publiczne miejsce, z którego mogą korzystać turyści, to przyciąga ono tłumy, ponieważ przeszło ostatnio ogromną metamorfozę.

Na plaży znajdziemy wiele atrakcji, takich jak np. molo, plac zabaw dla dzieci, siłownię, wiatę do grillowania, gastronomię, wieżę widokową oraz różnego rodzaju boiska. Miłośnicy sportów wodnych oczywiście również będą zadowoleni.

Jeśli chodzi o bazę noclegową, stawia się przede wszystkim na pola namiotowe. W tym roku kolejne z nich zostało oddane do użytku. Pojawiło się też nowe pole dla kamperów.

Zapewniona jest całkowita infrastruktura. Jest prąd, sieć dla kamperów na zrzucanie nieczystości oraz budynek, w którym można wziąć prysznic, czy też wziąć kąpiel.


Łódka wycieczkowa

Kolejny dzień naszej akcji "Podlaskie nas Rusza" spędzamy nad zalewem Siemianówka. Można tam spędzić czas odpoczywając na plażach, wędkując, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Ale już wkrótce turyści będą mogli korzystać z zupełnie nowej atrakcji.

To specjalna łódka wycieczkowa, którą będzie można odbyć rejs po zalewie, przy okazji poznając historię zbiornika. To absolutna rewolucja, bo - jak przekonują władze Michałowa - dotychczas takiej atrakcji na zalewie nie było.


Ulubione miejsce wędkarzy

Zalew Siemianówka jest jednym z ulubionych miejsc wędkarzy. Okoliczni mieszkańcy mówią, że można tam złowić nie tylko popularne okonie czy płocie, ale też sandacze, karpie czy nawet... dwuipółmetrowego suma! 

Grzegorz Pilat pojechał nad Siemianówkę z mikrofonem i oczywiście wędką, aby sprawdzić, czy to faktycznie "wędkarskie eldorado".


Inwestycje nad Zalewem Siemianówka

Nabrzeże Zalewu Siemianówka tuż przy plaży w Rudni, jak i sama plaża, przeszło ogromną metamorfozę. Zrobiło się tam trochę jak nad polskim morzem, bo tuż przy zaporze wybudowano prawdziwy... kapitanat! Są tam też keje, miejsca do slipowania, miejsce do wodowania łodzi i oświetlony falochron - prawdziwi żeglarze wiedzą dokładnie, o czym mówimy.
Ale okazuje się, że to niejedyne atrakcje i inwestycje, jakie w ostatnim czasie pojawiły się przy plaży w Rudni. Sprawdziliśmy, co jeszcze się tam zmieniło.


Sport na Zalewie Siemianówka

Najbardziej popularne są tu konkurencje motorowodniackie: skutery wodne i motorówki. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się żeglarstwo i kajaki. Zalew Siemianówka ma bardzo dużą powierzchnię i nie ma na nim trudnych miejsc, również dla początkujących sterników. Łatwo tu uczyć się żeglarstwa i motorowodniactwa.




Zalew Siemianówka to kolejny punkt na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". W następnych tygodniach nasi dziennikarze odwiedzą inne malownicze miejsca w regionie. 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym


Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim nasza wakacyjna akcja "Podlaskie nas rusza". To też czas, w którym możemy zauważyć pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym.



Zwiedzamy Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi zaczyna się tuż za rogatkami kilkudziesięciotysięcznej Łomży, zaraz za mostem w Piątnicy, i obejmuje nie tylko tereny przyrodnicze, ale także materialne świadectwa kultury mieszkańców tych ziem.



Podziwiamy piękno Narwiańskiego Parku Narodowego


W tym tygodniu w ramach akcji "Podlaskie nas rusza" odwiedziliśmy Narwiański Park Narodowy. Na bagiennych terenach "polskiej Amazonii" możemy spotkać m.in. wiele ciekawych zwierząt i ptaków, wybrać się na spływ kajakowy czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.



Zwiedzamy nadbużańskie Podlasie - m.in. Dolinę Bugu, Drohiczyn i Siemiatycze


W tym tygodniu zajrzeliśmy na nadbużańskie Podlasie. To jedno z najbardziej uroczych i wciąż nie do końca odkrytych miejsc w naszym regionie. Dolina Bugu, przyroda i wielokulturowość sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów z różnych zakątków Polski i świata.



Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Podlaskie nas rusza! W tym tygodniu odwiedziliśmy Suwalski Park Krajobrazowy, który - co tu dużo mówić - urzekł nas swoim pięknem. Bogactwo przyrody, malownicze akweny, zapierające dech w piersi widoki czy liczne ścieżki turystyczne - naprawdę warto tu przyjechać.



Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.



Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego


Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które...




 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok