Turystyczne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego

24 czerwca 2024

Spływ tratwą w Biebrzańskim Parku Narodowym, 28.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
Spływ tratwą w Biebrzańskim Parku Narodowym, 28.06.2024, fot. Paweł Wądołowski



0:00
0:00
W Biebrzańskim Parku Narodowym skorzystaliśmy ze spływu tratwą - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Próbujemy serów z nadbiebrzańskich okolic - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Paweł Wądołowski odwiedza pana Zbigniewa Skubicha - wikliniarza z miejscowości Budne koło Osowca | Pobierz plik.


0:00
0:00
O konikach polskich w Biebrzańskim Parku Narodowym - Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Co warto zobaczyć w Biebrzańskim Parku Narodowym? Paweł Wądołowski pyta dyrektora BPN Artura Wiatra i turystów | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym tygodniu odwiedziliśmy Biebrzański Park Narodowy, największy w Polsce. Nie tylko jego wielkość świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. 

To największy park narodowy w Polsce 

Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce. Nie tylko jego wielkość świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach.

W Parku są kilometry szlaków, które prowadzą przez najdziksze przyrodniczo miejsca. Brak zasięgu telefonów komórkowych powoduje, że możemy skupić się na tym, co jest dookoła nas.

Sprawdzamy, co warto zobaczyć w Biebrzańskim Parku Narodowym. Czy atrakcyjna jest tylko przyroda, a może także ludzie, którzy tu mieszkają? Ich twórczość, regionalne potrawy, które przygotowują? W czasie rozmowy z dyrektorem Parku Arturem Wiatrem sprawdzimy, od czego zacząć wizytę nad Biebrzą.

Spotkamy tu dziko żyjące konie 

To miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Możemy tu także odnaleźć klimat znany z westernów. Oglądaliśmy w nich stada dziko żyjących koni. Takie stado możemy też spotkać nad Biebrzą. Kiedy będziemy w pobliżu leśniczówki Grzędy i pójdziemy czerwonym szlakiem, mamy szansę trafić na koniki polskie. Żyją swobodnie na terenie Parku. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie możemy oglądać konie żyjące w naturalnym środowisku.

 A jeżeli będziemy mieli szczęście i je spotkamy, to pamiętajmy, żeby nie schodzić ze szlaku i nie podchodzić zbyt blisko.



W okolicach Biebrzańskiego Parku Narodowego można spotkać rzemieślników

Biebrza i jej okolice to nie tylko przyroda. To także ludzie, którzy spędzili tu całe życie i zdobyli umiejętności, które powoli zanikają. Warto odwiedzić miejscowość Budne, niedaleko Osowca, gdzie mieszka pan Zbigniew Skubich, który ręcznie wyrabia wiklinowe kosze. Od niedużych, w których można trzymać warzywa lub owoce, do dużych, które mogą służyć do łowienia ryb. 

Swoją pracownię ma w garażu. Materiał do robienia koszy przygotowuje sam. Najpierw zbiera odpowiednie gałęzie, potem dzieli je nożem na cienkie paski, a z nich wyplata kosze.



Nadbiebrzańskie okolice słyną z regionalnych potraw i produktów

Okolice Biebrzy to także regionalne potrawy. Są tworzone przez pasjonatów, którzy potrafią wykorzystać atuty naturalnego środowiska, żeby przygotować zdrowe i smaczne produkty, na przykład sery. 

Jak mówi ich wytwórca Paweł Bujnowski z Goniądza, są smaczniejsze od innych, bo krowy, z których mleka powstają, wypasają się na nadbiebrzańskich łąkach.



W Biebrzańskim Parku Narodowym można też wybrać spływ tratwą

Biebrzański Park Narodowy to także rozlewiska i rzeki. Teraz pora na to, bez czego wizyty nad rzeką nie może być. Czyli pływania. Wybraliśmy spływ tratwą. Prostą, drewnianą, która niczym nienapędzana spływa wolno z nurtem rzeki. 

Jej kapitanem i naszym przewodnikiem był Robert Dembowski z Wrocenia.






Biebrzański Park Narodowy jest pierwszym przystankiem na trasie naszej wakacyjnej akcji "Podlaskie nas rusza". W następnych tygodniach nasi dziennikarze odwiedzą inne malownicze miejsca w regionie. 



Podlaskie nas rusza - na wakacje wyruszamy w trasę



Przygotowaliśmy też wakacyjny konkurs, w którym do wygrania jest wiele "przyrodniczych" gadżetów.

Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie w relacjach naszych dziennikarzy. Słuchajcie uważnie!




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Szukamy pierwszych oznak jesieni w Białowieskim Parku Narodowym


Lato powoli dobiega końca, a wraz z nim nasza wakacyjna akcja "Podlaskie nas rusza". To też czas, w którym możemy zauważyć pierwsze oznaki jesieni w Białowieskim Parku Narodowym.



Zwiedzamy Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi zaczyna się tuż za rogatkami kilkudziesięciotysięcznej Łomży, zaraz za mostem w Piątnicy, i obejmuje nie tylko tereny przyrodnicze, ale także materialne świadectwa kultury mieszkańców tych ziem.



Podziwiamy piękno Narwiańskiego Parku Narodowego


W tym tygodniu w ramach akcji "Podlaskie nas rusza" odwiedziliśmy Narwiański Park Narodowy. Na bagiennych terenach "polskiej Amazonii" możemy spotkać m.in. wiele ciekawych zwierząt i ptaków, wybrać się na spływ kajakowy czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku.



Zwiedzamy nadbużańskie Podlasie - m.in. Dolinę Bugu, Drohiczyn i Siemiatycze


W tym tygodniu zajrzeliśmy na nadbużańskie Podlasie. To jedno z najbardziej uroczych i wciąż nie do końca odkrytych miejsc w naszym regionie. Dolina Bugu, przyroda i wielokulturowość sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów z różnych zakątków Polski i świata.



Piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Podlaskie nas rusza! W tym tygodniu odwiedziliśmy Suwalski Park Krajobrazowy, który - co tu dużo mówić - urzekł nas swoim pięknem. Bogactwo przyrody, malownicze akweny, zapierające dech w piersi widoki czy liczne ścieżki turystyczne - naprawdę warto tu przyjechać.



Zalew Siemianówka - raj dla plażowiczów i wędkarzy


Jedną z największych atrakcji woj. podlaskiego jest Zalew Siemianówka. Jest to trzeci pod względem powierzchni sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Można tam spędzić czas, odpoczywając na plażach, spacerując czy jeżdżąc rowerem. Zalew jest też doskonale znany wszystkim amatorom wędkowania, którzy twierdzą, że można tu złowić nawet 2,5-metrowe sumy!



Jakie miejsca warto odwiedzić w Nadleśnictwach w okolicach Białegostoku?


Zobaczcie, co kryją lasy w okolicach Białegostoku. Odwiedziliśmy ciekawe, czasami mało znane miejsca w Nadleśnictwach Czarna Białostocka, Krynki, Supraśl i Dojlidy.



Co warto zobaczyć w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej?


Jakie atrakcje kryje Puszcza Knyszyńska? Sprawdzaliśmy to w tym tygodniu. Park to bogactwo roślin i zwierząt. Turyści znajdą tu wiele ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych i widokowych wież. Można odwiedzić np. pokazową zagrodę żubrów i ogród botaniczny w Kopnej Górze lub rezerwat przyrody w Krzemionce.



Zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy zachwyca dziką przyrodą i jeziorami. Kojarzy się przede wszystkim z półwyspem wigierskim i słynnym klasztorem, a także jednym z najpiękniejszych w kraju jezior, czyli Wigrami.




 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok