Radio Białystok | Koronawirus | Premier: mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19
Mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu wiodących światowych producentów - poinformował we wtorek (8.12) premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym (8.12) wpisie na Facebooku poinformował, że Polska zakupiła już ponad 60 mln dawek szczepionek.
Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów! Jesteśmy zabezpieczeni, a teraz jest czas na wielkie wyzwanie, czyli implementację Narodowego Programu Szczepień na COVID-19
- napisał premier.
Na konferencji prasowej we wtorek rano minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku prowadzi elektroniczny nabór placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień. Założono, że na mapie Polski pojawi się ok. 8 tys. punktów szczepień. We wtorek Dworczyk poinformował, że według obecnych zgłoszeń można by szczepić tygodniowo 180 tys. osób.
Dla pacjentów szczepionka będzie bezpłatna.
Celem Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacji. To jest największe i kluczowe wyzwanie dla Polski w przyszłym roku - oświadczył we wtorek (8.12) szef KPRM Michał Dworczyk.
"Wirus czyni największą szkodę w organizmie, nieporównywalnie większą niż można by się w najgorszych przypadkach powikłań po szczepieniu spodziewać" - mówi prof. Zajkowska.
"W pierwszej kolejności szczepieniami będą objęte te środowiska, które są najbardziej zagrożone, że przebieg choroby jest najcięższy lub też największe jest ryzyko infekcji" - mówi wojewoda.
Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane na dorosłych - powiedział w piątek (4.12) szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci.
Co trzeci badany zaszczepiłby się przeciw COVID-19, gdyby była dostępna szczepionka, a blisko połowa nie ma takiego zamiaru. Stosunek do szczepień zależy w od podejścia do choroby i od wieku ankietowanych. Wielu obawia się też skutków ubocznych szczepionki – wynika z badania CBOS.
Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznice, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek (4.12) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Mamy pieniądze w finansach publicznych, żeby zapłacić za projekt szczepień - zapewnił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Środki zaoszczędzone w administracji mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 - dodał.