Radio Białystok | Koronawirus | KE podpisała umowę z firmą CureVac na dostawy 405 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi
To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.
Bruksela zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek szczepionek
Kontrakt z firmą CureVac przewiduje dostawy pierwszej partii 225 milionów dawek szczepionek z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów. Komisja negocjowała dostawy z sześcioma koncernami. Ta szósta umowa, z firmą Moderna, została już zatwierdzona w ubiegłym tygodniu i czeka na podpis. Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że Bruksela w sumie zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek szczepionek. Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że będą one dostępne na unijnym rynku przed końcem roku jeśli okażą się skuteczne i bezpieczne. Ocenę w tej sprawie ma dać w grudniu Europejska Agencja Leków.
USA: pierwsze szczepionki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia?
Minister zdrowia USA Alex Azar zapowiedział w poniedziałek (30.11) w telewizji CBS, że dwie pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19 mogą być dostępne dla Amerykanów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Chodzi o substancje przygotowane przez koncerny Pfizer i Moderna.
Obie te szczepionki mogą trafić do ludzi przed Świętami - powiedział Azar w programie "This Morning" w stacji CBS.
Zewnętrzni doradcy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spotkają się 10 grudnia, by rozważyć awaryjne dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. Ta szczepionka mogłaby zostać zatwierdzona do dystrybucji w ciągu kilku dni, tydzień później stałoby się to ze szczepionką Moderny - przewidywał Azar.
Amerykański koncern Moderna poinformował, że w poniedziałek (30.11) wystąpi do FDA o dopuszczenie swojej szczepionki do użytku, a spotkanie z ekspertami agencji w tej sprawie odbędzie się 17 grudnia.
Szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane - zaznaczył minister.
- Określą, które grupy (odbiorców szczepionek) są priorytetowe. Mam nadzieję, że wyniki badań naukowych będą wystarczająco jasne, by nasi gubernatorzy postępowali zgodnie z zaleceniami, które przygotujemy - podkreślił Azar, dodając, że w poniedziałek będzie wraz z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em rozmawiał o tym ze wszystkimi gubernatorami.