Radio Białystok | Koronawirus | ONZ wezwał do redukcji zadłużenia wszystkich krajów rozwijających się
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w czwartek (28.05) do redukcji zadłużenia wszystkich krajów rozwijających się, w związku z pandemią koronawirusa. Ostrzegł również, że pandemia spowoduje "niewyobrażalne zniszczenia" i historyczny poziom głodu na całym świecie.
Ekonomiczne skutki pandemii
Antonio Guterres wezwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) do zwiększenia globalnej płynności poprzez emisję specjalnych praw ciągnienia (międzynarodowych jednostek rozrachunkowych, SDR).
Podczas wideokonferencji z udziałem ok. 50 liderów światowych na temat ekonomicznych skutków pandemii Guterres przestrzegł, że Covid-19 może doprowadzić do "utraty globalnej produkcji o wartości 8,5 bln dolarów, największego spadku od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30.".
Zmniejszenie przygniatającego zadłużenia nie może ograniczać się do krajów najsłabiej rozwiniętych, (...) musi ono zostać rozszerzone na wszystkie kraje rozwijające się i kraje o średnich dochodach, które proszą o odłożenie egzekucji długów, ponieważ tracą dostęp do rynków finansowych
- podkreślił.
Zawieszenie spłat zadłużenia
Gospodarki rozwijające się muszą teraz stawić czoła rekordowemu ogólnoświatowemu pogorszeniu koniunktury, gwałtownym spadkom cen eksportu ropy i towarów oraz osłabieniu lokalnych walut - podkreśla agencja Reutera.
Grupa 20 największych gospodarek, w tym Chin, zaoferowała w kwietniu zawieszenie spłat zadłużenia 77 najbiedniejszych krajów na resztę roku. Według prezesa Banku Światowego Davida Malpassa, do tej pory uczestniczy w programie około połowa kwalifikujących się krajów, ale potrzebna jest długoterminowa redukcja zadłużenia.
Na środowym posiedzeniu ONZ kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła wezwanie Guterresa do MFW o zwiększenie emisji SDR. Szefowa MFW Kristalina Georgiewa zaproponowała nową emisję SDR na początku kryzysu wywołanego pandemią, ale propozycja została zablokowana przez Stany Zjednoczone.
W czwartkowej wideokonferecji ONZ, współorganizowanej przez premiera Kanady Justina Trudeau i premiera Jamajki Andrew Holnessa, uczestniczyło ponad 50 szefów państw i rządów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielki Brytanii Boris Johnson, a także przedstawiciele Banku Światowego, MFW i sektora prywatnego. Nieobecni byli m.in. liderzy Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji.