Radio Białystok | Koronawirus | GIS opublikował wytyczne dla rolników zatrudniających cudzoziemców
Celem rekomendowanych procedur jest umożliwienie kwarantanny osobom z zagranicy w miejscach, w których podejmą pracę, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i osobom na terenie gospodarstwa.
Wytyczne dla rolników
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych. Jak czytamy na stronie GIS, pracownikowi przekraczającemu granicę będzie mierzona temperatura ciała. Zostanie on też wpisany do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski.
Przewóz pracownika sezonowego do konkretnego gospodarstwa rolnego będzie odbywał się transportem zorganizowanym, na przykład busem, lub transportem zapewnionym przez rolnika, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Czas przejazdu nie może być dłuższy niż 24 godziny od momentu przekroczenia granicy. Cudzoziemiec otrzyma też informację pisemną od pracodawcy na temat obowiązków, kwarantanny i postępowania w przypadku zakażenia.
Koszt testów na koronawirusa pokrywa rolnik
Pracownik sezonowy będzie odbywał 14-dniową kwarantannę na terenie gospodarstwa. Ten fakt pracodawca będzie musiał zgłaszać powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Po przyjeździe pracownik będzie musiał zostać poddany testowi, by wykluczyć obecność koronawirusa. Organizacją badań będzie zajmował się rolnik, będzie pokrywał też koszty. W przypadku pozytywnego wyniku pracownik będzie musiał opuścić gospodarstwo i trafić do izolacji - w ramach izolacji instytucjonalnej.
W trakcie kwarantanny pracownik sezonowy może pracować, ale nie może opuszczać gospodarstwa, a kontakty z innymi osobami powinien ograniczyć do minimum. Najwcześniej w 7 dniu kwarantanny można poddać go testowi. Po otrzymaniu ujemnego wyniku można zwolnić go z odbywania dalszej części kwarantanny.
Gospodarstwo zapewnia środki ochrony osobistej
Pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie warunki zakwaterowania, a także odpowiednie warunki do zachowania bezpieczeństwa sanitarnego. Gospodarstwo zapewnia środki ochrony osobistej. Ponadto, należy wyłączyć z użytkowania pomieszczenia, w których mogą tworzyć się skupiska ludzi, takie jak wspólne sale telewizyjne, stołówki.
Przynajmniej raz dziennie należy mierzyć pracownikom temperaturę, najlepiej przed rozpoczęciem pracy. Zalecane jest, by w gospodarstwie praca odbywała się w niewielkich grupach, z zachowaniem co najmniej 1,5 metrowej odległości między osobami. Pomieszczenia powinny być wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane.
Ponadto rekomenduje się wyznaczenie w gospodarstwie osoby lub osób do kontaktu zewnętrznego, nie mogą one mieć kontaktu z pracownikami sezonowymi i innymi, przebywającymi w kwarantannie.
W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i przewieść transportem indywidualnym do miejsca zakwaterowania.
Wytyczne dla producentów rolnych Główny Inspektorat Sanitarny opracował we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.