Radio Białystok | Koronawirus | Byli żołnierze specjednostek szkolą medyków obrony terytorialnej
W wojskach obrony terytorialnej rozpoczął się cykl szkoleń w medycyny pola walki. Terytorialsów szkolą byli żołnierze jednostek specjalnych.
- Szkolenia prowadzą byli żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA - mówi rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak.
Szkolenia prowadzi dwóch uznanych instruktorów z zakresu medycyny pola walki. Jeszcze dwa tygodnie temu byli poza armią, ale - jak powiedział płk Marek Pietrzak - w związku z epidemią koronawirusa postanowili wrócić do służby na czas szkoleń medycznych dla żołnierzy obrony terytorialnej.
Instruktorzy przeszkolą ponad stu terytorialsów i podchorążych. Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze OT otrzymają certyfikaty, na podstawie których będą mogli udzielać pomocy przedmedycznej. Dzięki temu odciążą personel medyczny, który jest zaangażowany w walkę z COVID-19.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie resortu obrony przez agencję PBS wynika, że 91 proc. Polaków twierdzi, iż żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie - szczególnie osobom starszym, samotnym i tym w trudnej sytuacji.
Ten sprzęt dostaną m.in. szpitale jednoimienne w Podlaskiem, ale także placówki z oddziałami zakaźnymi czy stacje pogotowia ratunkowego. Kilkadziesiąt tysięcy środków ochrony osobistej jest rozwożonych w poniedziałek (6.04) do placówek służby zdrowia w naszym regionie.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej odnotowuje w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa dużo większe zainteresowanie służbą niż przed kryzysem - poinformował w sobotę (4.04) rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.
Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli pobieranie wymazów od osób potencjalnie zakażonych.