Radio Białystok | Gość | Ewa Bończak-Kucharczyk - pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.
Od nowego roku w Podlaskie zacznie funkcjonować nowa gmina - Grabówka. Do utworzenia nowego samorządu pozostało nieco ponad dwa miesiące, a jeszcze mniej na stworzenie jego pierwszego budżetu. Wszystkim tym zajmuje się powołana trzy dni temu przez premiera pełnomocniczka do spraw utworzenia gminy Ewa Bończak-Kucharczyk, z którą rozmawia Ryszard Minko.
Pierwszy budżet gotowy do 15 listopada
Dokładnie za 71 dni ma rozpocząć funkcjonowanie gmina Grabówka. Co prawda misja stworzenia struktur nowej gminy została oficjalnie powierzona Ewie Bończak-Kucharczyk przez premiera trzy dni temu, ale - jak mówi pełnomocniczka - przygotowania rozpoczęły się już wcześniej - w chwili wystąpienia z wnioskiem o jej powołanie przez wojewodę podlaskiego.
Do 15 listopada ma być gotowy pierwszy budżet nowej gminy i będzie - zapewnia pełnomocniczka.
Na początku może brakować urzędników
W ustawie o samorządzie gminnym jest mowa o zadaniach własnych gminy. Chodzi tu np. o ład przestrzenny, drogi, zaopatrzenie w wodę, odprowadzenie ścieków, edukację, ochronę środowiska, pomoc społeczną. Od 2 stycznia 2025 r. mieszkańcy nowej gminy powinni być w stanie te wszystkie sprawy załatwić w urzędzie.
Teoretycznie tak być powinno. Urząd będzie działał, natomiast czy od ręki będzie można załatwić wszystkie swoje sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną tak de facto przekazani przez burmistrza gminy Supraśl - mówi pełnomocniczka. - Może się okazać, że niektórych urzędników brakuje, bo burmistrz do danej czynności ma jedną osobę i dopiero trzeba będzie zatrudnić innych. Na razie nie wiemy, kogo burmistrz nam zaproponuje. Niemniej będę się starała, żeby - wiedząc już, kto ma przejść z urzędu do urzędu - poszukać tych brakujących osób - podkreśla Ewa Bończak-Kucharczyk.
Podział majątku między dwie gminy
Gmina Grabówka powstaje z podziału gminy Supraśl. W praktyce oznacza to między innymi, że Grabówka - oprócz pracowników - przejmie też część majątku Supraśla.
Dzielimy gminę na dwie części, w związku z tym ta nowa część staje się co do zasady właścicielką wszystkich nieruchomości, które są na jej terenie, a stara gmina przestaje być właścicielem. Co do zasady ten podział obejmuje również inne składniki mienia - można tu mówić o budowlach, urządzeniach, infrastrukturze i tak dalej, które są położone na terenie nowej gminy - wyjaśnia.
Obowiązują dotychczasowe umowy
Co ważne, dotychczasowe umowy - na przykład na dostarczanie wody czy odbiór odpadów - będą obowiązywały także po podziale gminy - informuje pełnomocniczka.
Jeżeli gmina Supraśl zleciła różne prace - konserwacyjne czy dostarczanie usług i tak dalej, to my z mocy ustawy już teraz mamy cesję tych umów na terenie gminy Grabówka. To samo dotyczy decyzji administracyjnych, które zostały wydane - tu też jest następstwo prawne. To nie jest tak, że ja mogę coś tutaj uchylić - tłumaczy Ewa Bończak-Kucharczyk.
Wybory w gminie Grabówka
Zgodnie z rozporządzeniem siedziba urzędu ma znajdować się w Zaściankach, ale gmina nie ma tam jeszcze żadnego budynku. Pełnomocniczka czeka na oferty właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby je wynająć na potrzeby nowego urzędu.
Wybory władz nowej gminy mają odbyć się w 90 dni po nowym roku. Pełnomocniczka do tego czasy będzie pełniła funkcje dwóch organów gminy - wójta i rady. Wybory zarządza wojewoda podlaski. Nowa rada gminy będzie 15-osobowa, będzie nowy wójt. Burmistrz Supraśla pozostaje, natomiast w mieście będzie nowa rada.