Radio Białystok | Gość | Ireneusz Jabłoński - z Centrum im. Adama Smitha

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha

9.06.2022, 08:25, akt. 10:15

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź
Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź


0:00
0:00
Z Ireneuszem Jabłońskim rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Stopa referencyjna wynosi już 6 procent, co przyniosło wzrost o 75 pkt. To z perspektywy kredytobiorców oznacza większe wydatki dotyczące obsługi zaciągniętej  pożyczki. W praktyce wygląda to tak, że jeśli ktoś niewiele pół roku temu wydawał na ten cel  2,5 tys. złotych miesięcznie, teraz musi wydać ponad 5 tys. złotych. Dlaczego tak się dzieje i jakie są perspektywy przed spłacającymi kredyty - o tym Marek Gąsiorowski rozmawia z ekspertem z Centrum Adama Smitha Ireneuszem Jabłońskim.


Ireneusz Jabłoński: To jest konsekwencją zdarzeń, zmian makroekonomicznych, które nastąpiły w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeszcze w październiku oprocentowanie depozytów i niewiele więcej kredytów wynosiły odpowiednio 0,1% albo półtora punktów procentowych, dzisiaj te wartości są znacznie wyższe. 

Bezpośrednią przyczyną zmian ceny pieniądza jest inflacja, która za maj wynosi już 14% w ujęciu statystycznym podawanym przez GUS, a ta odczuwalna przez gospodarstwa domowe już dawno temu przekroczyła 20%. Po to, aby zmniejszyć straty tych, którzy dysponują nadwyżką pieniężną, czyli są oszczędni po prostu, Rada Polityki Pieniężnej podniosła i nadal będzie podnosiła zgodnie z zapowiedzią prezesa NBP stopy procentowe. 

Stopa referencyjna będąca podstawą wszystkich innych stóp, od której liczy się oprocentowanie i depozytów, i kredytów - 6%, czyli tyle ile miała w 2008 roku tuż przed kryzysem. 

To są niestety konsekwencje określonej polityki monetarnej i polityki społecznej, których doświadczamy przez ostatnie kilka lat. Niestety dla kredytobiorców i pożyczkobiorców jest to zła informacja, ponieważ obsługa zaciągniętych wcześniej w zupełnie innych warunkach makroekonomicznych i finansowych kredytów, będzie wysoka i będzie bardzo bolesna.


Marek Gąsiorowski: Co ci kredytobiorcy tak naprawdę mają zrobić, jeśli z domowego budżetu umykają 3 tys. zł?


To są dwa instrumenty łagodzące te napięcia płynnościowe. Niezdolność albo bardzo wysokie wymagania obsługi kredytu odbijające się na konieczności redukcji innych wydatków, są związane z jak nie utratą, to przynajmniej zagrożeniem płynności finansowej przed gospodarstwo domowe. Po pierwsze w skrajnym wypadku, jeżeli mamy solidną zadyszkę ze względu na wzrost, to wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych.


Co się odwlecze, to nie uciecze.


No nie ma innego wyjścia. Druga - rolowanie jego, czyli wydłużenie w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych, rat kapitałowych i w konsekwencji również odsetkowych. To są jedyne metody, moim zdaniem, z których dzisiaj można korzystać, jednocześnie czekając na mądrą politykę gospodarczą rządu i monetarną NBP, która w perspektywie kilkunastu miesięcy mogłaby zgasić ten wysoki poziom inflacji, który oddziałuje na cenę pieniądza.


Czy warto w takim czasie niepewnym inwestować, jeśli ktoś ma skromne środki obok tych spłat kredytu?


Tu nie ma dobrej rady, ponieważ w takiej sytuacji jak jesteśmy obecnie, uruchamiają się wszystkie działania spekulacyjne i rynki spekulacyjne, które dodatkowo podbijają niepewność i fałszują rzeczywistą cenę różnych dóbr. 

Dobrym przykładem jest rynek nieruchomości, mniej więcej od dwóch lat uciekła spora grupa inwestorów prywatnych, ale efekt jest taki, że mamy bardzo zawyżone ceny nowych mieszkań i jednocześnie wiele pustostanów. Zgodnie z doświadczeniem i literaturą, w sytuacji wysokiej inflacji, ludzie na ogół uciekali w złoto, w pewne waluty i dzieła sztuki, ale przy skromniejszych oszczędnościach te aktywa są albo trudno dostępne, albo nieczytelne, w związku z tym ryzyka związane z lokowaniem tam pieniędzy są spore. Jesteśmy w trudnej sytuacji.


Dobrym rozwiązaniem mogłoby być na przykład znalezienie dodatkowego źródła dochodu w postaci dodatkowego wymiaru pracy.


Tak, albo w ogóle dodatkowego zajęcia, co w przypadku państw i społeczeństw na dorobku, a my cały czas takim jesteśmy, jesteśmy oczywiście znacznie bardziej zamożni niż 30 czy nawet 25 lat temu, ale cały czas na dorobku, poszukanie dodatkowego źródła dochodów, poprzez zwiększenie zaangażowania pracy, lub zmianę na bardziej dochodową jest właściwym rozwiązaniem. 

Tym bardziej że proszę zwrócić uwagę - wszyscy nasi rodacy, którzy jadą na "saksy" do pracy jako gastarbeiterzy albo do Europy Zachodniej, albo wcześniej do Stanów Zjednoczonych, takie działania podejmowali, mając świadomość, że będąc na dorobku, muszą po prostu angażować więcej własnej pracy i tym samym zwiększać dochody. Także to jest również oczywiście jakieś rozwiązanie. Ceną tego rozwiązania będzie ograniczenie czasu wolnego.


Poprawiła się sytuacja jeśli chodzi o lokaty bankowe, niektóre banki  oferują już powyżej 7% w skali rocznej, coraz głośniej mówi się o obligacjach. Człowiek, który ma troszeczkę gotówki w kieszeni, w którą stronę, pana zdaniem, powinien pójść?


To jest indywidualny wybór, to zależy również od tego, jaki horyzont czasowy ma inwestor. Obligacje na ogół są papierami długoterminowymi, teraz słyszymy, że zostały wprowadzone, bo pan premier okazał się jednym z pierwszych inwestorów w obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji, czyli przynajmniej nominalnie zachowującym siłę nabywczą pieniądza tam ulokowaną i one dla tych, którzy mogą i chcą czekać kilka lat na odebranie swoich oszczędności, są dobrym instrumentem. 

Ci, którzy chcieliby mieć szybszy dostęp, pewnie będą chcieli powierzyć swoje oszczędności bankom, ale sądzę, że w perspektywie nie dłuższej niż roczna, bo dzisiaj trudno naprawdę powiedzieć jaką sytuację gospodarczą, czy też jaką politykę monetarną będziemy mieli za rok.


To oprocentowanie lokat będzie rosło w najbliższych miesiącach, czy to gdzieś dojdzie 7-8, góra 9% i na tym się skończy? 


Ono będzie postępowało wraz zw wzrostem stopy referencyjnej NBP, czyli tej podstawowej stopy, od której liczymy koszt pieniądza we wszystkich instrumentach dłużnych. Tutaj też będzie na to oddziaływał pewnie wzrost cen obsługi długu Polski, który już dzisiaj wynosi 7%, a jeszcze w październiku ubiegłego roku wynosił 0,5%. Te elementy będą wpływały na wzrost oprocentowania oszczędności, jako naturalna konsekwencja wzrostu ceny pieniądza na rynku, a banki pamiętajmy, że pożyczają głównie pieniądze pozyskane od depozytariuszy. To w 85 - 90% są pieniądze ich klientów.


Powróżymy na koniec - mamy teraz 7 lat chudych, czy to będzie krócej?


W całości zależy to od polityki rządu - tego i kolejnego, bo przecież mamy mieć w przyszłym roku wybory. Nie ma tutaj takiego determinizmu marksistowskiego, że jeżeli nawet w świecie będą się działy niedobre rzeczy, a niestety jest takie ryzyko, że my musimy bezwzględnie konsumować te złe zdarzenia polityczne i makroekonomiczne, bo są przykłady w świecie krajów, które w sytuacji kryzysów światowych potrafiły wybić się na niepodległość, albo co najmniej w miarę suchą stopą przejść przez ten kryzys. 

Mamy również własne doświadczenia w tym zakresie, zwróćmy uwagę, że kryzys na rynkach finansowych wywołany nieroztropną polityką banków amerykańskich w latach 2008-2009, w Polsce ze względu na fakt posiadania własnej waluty i samodzielności w kształtowaniu polityki monetarnej przeszliśmy relatywnie suchą stopą. Także tutaj nie jesteśmy skazani na bezwzględny udział w kryzysie i to w maksymalnym jego wymiarze, roztropna polityka rządu może to doskonale złagodzić, a nawet możemy relatywnie w stosunku do tych, którzy gorzej sobie poradzą z kryzysem, się wzmocnić.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.12.2024

Wojciech Pertkiewicz z końcem grudnia zakończy pracę na stanowisku prezesa Jagiellonii Białystok. Czy zostawia klub w dobrych rękach? O to zapytamy naszego gościa w czwartek (19.12) o 8:10.

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.


Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.


Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.


Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.

Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.

Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.

Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok