Radio Białystok | Galerie | Wierni żegnają papieża Franciszka. Msze także w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]
Tłumy wiernych oddają hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi po przeniesieniu trumny do Bazyliki św. Piotra w Watykanie. W intencji zmarłego papieża są odprawiane msze także w naszym regionie.
Podlasianie modlą się za papieża Franciszka
W intencji zmarłego papieża modlą się księża, siostry zakonne i wierni w regionie. W diecezji drohiczyńskiej w tamtejszej katedrze mszę za Franciszka we wtorek (22.04) odprawił bp Piotr Sawczuk. Z kolei w środę (23.04) w południe, mieszkańcy, duchowieństwo z całego regionu zgromadzili się w archikatedrze białostockiej na mszy, której przewodniczył biskup Henryk Ciereszko.
Kolejna msza w intencji papieża odbyła się w piątek (25.04) w białostockiej katedrze - w samo południe. Mszę w intencji papieża Franciszka odprawił metropolita abp Józef Guzdek.
W czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek mianował dwóch metropolitów białostockich: abp Tadeusza Wojdę w 2017 roku i w 2021 roku abp Józefa Guzdka. Ojciec Święty powołał także w 2019 roku biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.
W czasie pogrzebu Ojca Świętego zaplanowaliśmy specjalny program na antenie Polskiego Radia Białystok - uroczystości skomentują: nasza dziennikarka Dominika Dębska oraz autor programu Ewangelia i życie ks. Tomasz Mnich, na co dzień pracujący w białostockiej katedrze.
Wierni żegnają papieża w Watykanie
W środę rano (23.04) trumna z ciałem papieża Franciszka została przeniesiona w procesji z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki watykańskiej. Jak podało watykańskie biuro prasowe - świątynia będzie otwarta dla wiernych tego dnia do północy.
W czwartek wierni mogli oddać hołd przy trumnie papieża w godzinach od 7:00 do 24:00, a w piątek mogą od 7:00 do 19:00.
Bazylika była otwarta w środę do północy, w czwartek od 7:00 do 24:00, a w piątek od 7:00 do 19:00. Następnie o godz. 20:00 odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnim pogrzebem Franciszka na placu Świętego Piotra.
Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę o 10:00 na placu Świętego Piotra, w tym czasie we wszystkich kościołach archidiecezji białostockiej mają zabrzmieć dzwony. Po mszy papież zostanie pochowany zgodnie ze swoim życzeniem w bazylice Matki Bożej Większej.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie papieża
Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedziało wiele znanych osobistości ze świata polityki, m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Argentyny Javier Milei i prezydent Francji Emmanuel Macron, a także prezydent Andrzej Duda z małżonką.
Żałoba narodowa w Polsce
Prezydent RP lub osoba pełniąca jego obowiązki może ogłosić żałobę narodową po śmierci najważniejszych polityków krajowych i zagranicznych, w tym głów państw, ale też po katastrofach czy aktach terroryzmu na świecie, szczególnie, gdy ofiarami byli także obywatele polscy.
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy dniem żałoby narodowej będzie najbliższa sobota - dzień pogrzebu papieża Franciszka. Rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera, taki dokument został przekazany do KPRM, jest ono także ogłaszane w Dzienniku Ustaw.
Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. W szczególności powinno ono określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem - odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
Papież zmarł w poniedziałek o 7:35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.