Gdzie artystycznie wykuwa żelazo podlaski Hefajstos? Co się wydarzyło w polskich Termopilach? W którym miejscu w naszym regionie lądowały sterowce?
Jakie historie wiążą się z Dworkiem Rousseau w Świnorojach koło Narewki, Dworkiem Gubernatora w Białowieży, Pałacem Lutosławskich w Drozdowie czy Zieloną Willą w Różanymstoku? Opowiada o tym pasjonat podróży Lech Pilecki w cyklu "Ach to Podlasie", a także o najpiękniejszych podlaskich kościołach, cerkwiach, synagogach, meczetach, molennach, ciekawych młynach, fortach, fabrykach, muzeach, zamkach, dworcach... i przede wszystkim osobowościach naszego regionu.
Do tej pory w swojej kilkutomowej serii opisał około 500 miejsc w naszym regionie wartych odwiedzenia. Słuchamy o nich co piątek o 8:40 i 14:40!!! w PRB
Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi o Starej Łaźni w Suwałkach, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bulwarów nad Czarną Hańczą.
Pasjonat podróży Lech Pilecki opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi o Orli, w której znajduje się najlepiej zachowana synagoga w powiecie bielskim. Synagoga teraz jest zamknięta z powodu złego stanu technicznego, ale w najbliższym czasie, po zabezpieczeniu obiektu, będzie już udostępniona dla zwiedzających.
Dziś obieramy kierunek Supraśl i zaglądamy do Pałacu Buchholtzów i zarazem do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera. O tym miejscu opowiada pasjonat podróży Lech Pilecki.
Kierujemy się dziś na północ województwa podlaskiego. O Sejnach, o tamtejszym Klasztorze Podominikańskim i Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów opowiada nam i Andrzejowi Bajguzowi pasjonat podróży Lech Pilecki.
Mamy końcówkę lutego i wciąż noce są dłuższe niż dni. My staramy się wpuścić trochę światła i rozjaśniać ten długotrwały mrok ciekawymi kolekcjami Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
W Dniu języka ojczystego odwiedzamy miejsce, w którym były kręcone sceny do filmów na podstawie naszej epopei narodowej "Pana Tadeusza" Adam Mickiewicza i "Doliny Issy" noblisty Czesława Miłosza.
Wiele jest słynnych par kochanków w literaturze czy kinie. W Walentynki przypomnijmy tylko Scarlett O`Harę i Rhetta Butlera z „Przeminęło z wiatrem”, Laure i Filona, Tristana i Izolde czy oczywiście Romeo i Julię. Często są to tragiczne historie uczucia dwojga młodych ludzi.
Za tydzień będzie ważna rocznica w historii Polski. 14 lutego 1942 r. narodziła się Armia Krajowa - to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, powstały właśnie tego dnia z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego
Za kilka dni - 3 lutego będzie 556. rocznica śmierci Jana Gutenberga. Jego genialnie prosty wynalazek ruchomych czcionek zakończył średniowiecze i zaczął nowy rozdział w dziejach kultury.
Już w piątek (24.01) po południu zaczną się ferie zimowe dla uczniów z województwa podlaskiego. W tym celu z pasjonatem podróży Lechem Pileckim i Andrzejem Bajguzem odwiedzamy miejsce do uprawiania sportów zimowych - Ośrodek Szelment.
PIĄTEK 8:40 i 14:40
Prowadzący:
Andrzej Bajguz