Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Niespotykane dotąd gatunki ptaków zaobserwowano wokół jeziora Wigry
Pod koniec czerwca ornitolodzy udokumentowali 61 osobników czapli białej i 60 mewy białogłowej. Oba te gatunki zazwyczaj przebywają na południu Europy. Mimo, że pojedyncze sztuki na przestrzeni lat były widywane w naszym regionie, to dopiero teraz postanowiły się tu osiedlić.
Mówi zastępca dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego Jarosław Borejszo.
Były już przypuszczenia, że w ubiegłych latach pojawiały się próby gniazdowania czapli białej. Zajętych gniazd natomiast nie odnajdywano. W tym roku to już jest potwierdzone, że mamy kolonię czapli białej, który jest nowym gatunkiem lęgowym w wigierskim parku. Kolejny, to mewa białogłowa. Ewidentnie mamy tendencję związaną ze zmianami klimatu i jego ocieplaniem się. W związku z tym wiele południowych gatunków do nas przylatuje.
Zmniejszyła się natomiast liczebność niektórych innych ptaków. Dotyczy do szczególnie łyski. Ostatnio nad Wigrami zaobserwowano jedynie 136 osobników tego gatunku.
To również jest spowodowane ocieplaniem się klimatu. Łysce to po prostu nie odpowiada. Tendencja jest taka, że warunki bytowania gatunków północnych i zimnolubnych się pogarszają, co skutkuje ich wycofywaniem się.
Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej nad Wigrami jest kormoranów, perkozów dwuczubych i łabędzi niemych.
Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego proszą mieszkańców i turystów, aby w przypadku znalezienia w lesie młodych zwierząt nie dotykali ich i nie zabierali z miejsca.
Niektórzy przypuszczają, że to szron.
W ramach transgranicznego programu Polska -Litwa, niedaleko siedziby WPN rozpoczęła się rewitalizacja istniejącej od niemal 20 lat wystawy etnograficznej: „Ocalić od zapomnienia”.