Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach odnaleziono miejsce pochówku ofiar komunistycznych zbrodni
autor: Jakub Mikołajczuk
Szczątki zamordowanych przez komunistów żołnierzy podziemia niepodległościowego odnaleziono na cmentarzu ewangelickim w Suwałkach.
Jak mówi dr Bogusław Łabędzki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, nazwiska najpierw poznają rodziny.
- Odnaleźliśmy szczątki trzech osób. Ale prace ciągle trwają, w otwartej jamie grobowej jest więcej ciał i sprawdzamy, czy są to ofiary zbrodni komunistycznych. Czasami nawet krótkie informacje przechowywane w rodzinnej pamięci pomagają nam zwrócić uwagę na cechy pochówku osób, których poszukujemy.
Na tym cmentarzu po kryjomu zakopywano zwłoki zarówno polskich, jak i litewskich żołnierzy powojennego podziemia. Byli oni zwalczani po obu stronach granicy przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i NKWD.
- Poszukujemy tutaj ofiar zbrodni komunistycznych z terenu Suwalszczyzny. To grupa osób przywiezionych do Suwałk z obław, ale również zamordowanych podczas śledztwa, czy w wyniku egzekucji. Źródła informacji, na których bazujemy, to zachowane szczątkowo dokumenty Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz relacje świadków.
W przyszłym roku IPN rozpocznie prace na cmentarzu katolickim przy ulicy Bakałarzewskiej, gdzie również znajdują się bezimienne pochówki ofiar komunistycznych zbrodni.
- Nie ma żadnych wątpliwości, że z polskiego punktu widzenia takie osoby jak Tadeusz Katelbach są bohaterami narodowymi - mówi Jarosław Schabieński.
Był jednym z głównych organizatorów powstania sejneńskiego, a po zwycięskiej walce pierwszym polskim komendantem miasta. Mowa o Tadeuszu Katelbachu, którego pamięć uczono w poniedziałek (23.08) w Sejnach.
Modlitwami, złożeniem kwiatów przy wzgórzu Krzyży uczczono w niedzielę w Gibach 76. rocznicę Obławy Augustowskiej, wymierzonej przez NKWD w działaczy podziemia niepodległościowego. Uroczystości zorganizowała gmina Giby wspólnie z IPN i z lokalną parafią.
W Lesie Szwajcarskim na obrzeżach Suwałk odbyła się uroczystość, podczas której wspominano grupę kpt. Stanisława Bieleckiego. W poniedziałek (26.04) przypada bowiem 81. rocznica rozstrzelania tam przez niemieckiego okupanta 13 członków Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej.
Kwiaty w miejscach pamięci, spacer i koncert na naszej antenie. To tylko niektóre inicjatywy przygotowane w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.