Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalczanie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji
Hołd ofiarom sowieckiej napaści na Polskę oddali żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Uczestnicy uroczystości zwracali uwagę, że 17 września 1939 rok to jedna z najczarniejszych dat w historii Polski.
Konsekwencją paktu Ribbentrop-Mołotow były zbrodnie, represje i wywózki na Wschód - mówi Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Jarosław Kowalewski.
- Pamiętamy o tych wydarzeniach, które wciąż są dla nas raną. Pamiętajmy, że Suwałki wojnę rozpoczęły od wkroczenia Rosjan, a właściwie Sowietów, bo wówczas tak właśnie ich określano. Dopiero po pewnym czasie oni się wycofali i wkroczyli do nas Niemcy. Ale pierwszy najeźdźczy but, jaki stanął na tej ziemi, to był but żołnierza sowieckiego. Dzisiaj jednak cieszmy się tym, co mamy, że na naszej ziemi stoi polski żołnierz - mówi ppłk Jarosław Kowalewski.
Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Jarosław Schabieński zaznaczył z kolei, że okupacja sowiecka Suwalszczyzny niewiele różniła się od niemieckiej.
- W wyniku paktu z 28 września, który zmienił trochę linię demarkacyjną między Niemcami a Sowietami, z Suwałk Sowieci się wycofali, a na to miejsce wkroczyły oddziały niemieckie. Natomiast pod okupacją sowiecką wciąż pozostawał Augustów, ponieważ granica biegła na rzece Szczeberce. Przynajmniej w początkowej fazie ta okupacja była okrutniejsza od niemieckiej, chociaż to uległo później zmianie, ponieważ Niemcy też pokazali swoje okrutne oblicze - mówi Jarosław Schabieński.
Pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku obchody rocznicy sowieckiej agresji zorganizowały też władze Suwałk.
- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.
80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.
Termin uroczystości wybrano nieprzypadkowo. W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę powołano w Łomży nową jednostkę wojskową.
Instalacja artystyczna "Co piąty...", akcja "Zatrzymaj się", Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer historyczny - to propozycje białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru, związane z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Łączy je hasło "17.09. Pamiętamy".