Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Łatwiej o pomoc psychiatryczną w Suwałkach
Dwukrotnie więcej osób zgłasza się po pomoc lub poradę, od kiedy w Suwałkach działa Centrum Pomocy Psychiatrycznej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia, do którego suwalski szpital psychiatryczny przystąpił rok temu jako jeden z pierwszych w Polsce.
Do Centrum Zdrowia Psychicznego można przyjść bez zapowiedzi - mówi dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska.
- Uruchomienie tego punktu koordynacyjno-zgłoszeniowego spowodowało, że ludzie zaczęli się do nas częściej zgłaszać, bo nie czują żadnej bariery administracyjnej. Osoba, z którą w pierwszej kolejności kontaktuje się odwiedzający punkt pacjent, ocenia, czy potrzebuje on pomocy i ewentualnie kieruje od razu do psychologa, psychiatry, pielęgniarki psychiatrycznej itp. Jeśli wiec ktokolwiek ma potrzebę porady, porozmawiania, może śmiało przyjść. Nie trzeba mieć żadnej zdiagnozowanej choroby - tłumaczy dyrektor Bożena Łapińska.
- Z kryzysem psychicznym, jak podają statystyki, boryka się co czwarty Polak. Dlatego też odbiór tego programu przez ludzi jest bardzo pozytywnym sygnałem, a przede wszystkim to, że dostępność zwiększyła się aż dwukrotnie - mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Kierownik biura pilotażowego profesor Marek Balicki podkreśla zaś, że wielką zaletą centrum jest to, że pacjenta nie można odesłać z kwitkiem.
- Każde centrum odpowiada za "swoich mieszkańców" z danego powiatu czy miasta. I tu już nie ma wykrętów. Jeżeli ktoś mieszka na tym terenie, to centrum musi mu zorganizować opiekę - mówi prof. Marek Balicki.
Obecnie w Polsce jest 27 centrów pomocy psychiatrycznej, z czego cztery na Podlasiu: w Suwałkach, Łomży, Grajewie i Hajnówce.
Od 3 do 5 procent więcej pieniędzy mają dostać podlaskie placówki służby zdrowia z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ta inicjatywa może pomóc w skompletowaniu kadry do powstającego w Białymstoku Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarł umowę dotyczącą współpracy naukowej z Kliniką Psychiatrii Dziecięcej w Mińsku.
Działka obok szpitala psychiatrycznego, należy do fundacji moderatora Suwałk — ks. Jaremy Sykulskiego.
Nie tylko brak pieniędzy, ale przede wszystkim brak lekarzy - to największy problem opieki psychiatrycznej w Polsce.