Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jubileusz 200-lecia Diecezji Sejneńskiej
autor: Marcin Kapuściński
Choć diecezja sejneńska istniała tylko 107 lat, to jej obecność wpłynęła na rozwój kulturalny i ekonomiczny całego pogranicza litewsko-polskiego. W sobotę i niedzielę (01-02.09) w Sejnach świętowany jest jubileusz 200-lecia jej powstania.
Z tej okazji odbyło się m.in. seminarium naukowe poświęcone roli jaką odegrała ona w drodze obu narodów do niepodległości. Ksiądz profesor Józef Łupiński podkreśla, że dzieje diecezji były bardzo złożone.
Znajdowała się na terenie zamieszkiwanym przez ludność polską i litewską. Na wzajemne relacje wpływał trudny czas XIX wieku i działania zaborców. Owszem były konflikty i problemy, ale przykład diecezji sejneńskiej pokazuje, że wspólne budowanie jedności na bazie wiary i Ewangelii jest możliwe - mówił wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Jako przykład osoby łączącej dwa narody przedstawił biskupa Antoniego Baranowskiego. W sobotę przed sejneńskim Pałacem Biskupim odsłonięto tablicę upamiętniającą litewskiego duchownego.
Proboszcz sejneńskiej parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ksiądz Zbigniew Bzdak zaznaczył, że choć nie ma szans na powrót diecezji, to pamięć o niej jest wciąż żywa.
Chcemy pielęgnować pamięć o czasie, gdy Sejny miały ogromną szansę rozwoju i z niej korzystały. Jesteśmy spadkobiercami tego okresu, dlatego dbamy o bazylikę i klasztor. Chcemy otworzyć tam muzeum poświęcone kresom dawnej Rzeczpospolitej.
W niedzielę o 12:00 odbędzie się msza święta polsko-litewska pod przewodnictwem biskupa tytularnego sejneńskiego, arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego. Po niej zaplanowano festyn rodzinny na Placu Dominikańskim, podczas którego wystąpi zespół Sanctus z Gdańska.