Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży rozpoczyna się zgromadzenie plenarne episkopatów Unii Europejskiej
Delegaci Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) spotkają się na wiosennym zgromadzeniu plenarnym, które odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia w Łomży.
- Zgromadzenie będzie obejmować trzy sesje, które skoncentrują się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunkach w obliczu wyzwań geopolitycznych - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP.
Pierwszego dnia obrad biskupi omówią wyzwania związane z integracją Unii Europejskiej. Gościem sesji będzie członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, były Specjalny Wysłannik Unii Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE, oraz główny negocjator w procesie akcesji Słowacji do UE Jan Figel.
W czwartek (18.04) odbędzie się panel, na którym omówione zostanie postrzeganie Unii Europejskiej z punktu widzenia Europy Środkowej i Wschodniej, z udziałem Alojza Peterle, byłego premiera Słowenii. W tym dniu gościem Zgromadzenia będzie były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W sesji końcowej, która została zaplanowana na piątek (19.04), weźmie udział prof. Tomas Halik z Uniwersytetu Karola w Pradze, prezes Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. Nakreśli on biskupom perspektywę Europy Środkowej i Wschodniej do przyszłości Kościoła i chrześcijaństwa w Europie.
Gospodarzem zgromadzenia jest biskup łomżyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z COMECE bp Janusz Stepnowski.
Zgromadzenie Plenarne COMECE odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Po zakończeniu spotkania zostanie wydany końcowy komunikat.
Przez 5 lat kierował metropolią białostocką, jako metropolita gdański abp Tadeusz Wojda został właśnie wybrany przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski.
We wtorek (26.09) w wieku 99 lat odszedł do Domu Ojca arcybiskup senior Stanisław Szymecki, metropolita białostocki w latach 1993-2000. W Białymstoku spędził ostatnie 30 lat życia.
Papież Franciszek włączył w niedzielę (10.09) do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. To pierwsza w historii beatyfikacja rodziny.