Radio Białystok | Wiadomości | Fundacja "Widzimy Inaczej" realizuje projekt kierowany do niewidomych i słabowidzących
Celem jest zwiększanie dostępności wystaw, pokazów i warsztatów dla osób niewidzących i słabowidzących.
W całym kraju Fundacja "Widzimy Inaczej" realizuje projekt "Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie".
To jest projekt, w którym przede wszystkim pytamy ludzi niewidomych i słabowidzących jak oni rozumieją dostępność, jaką oni chcieliby dostać makietę czy jaki wydruk, jakiej wielkości, w jakiej skali, czy kolory mają znaczenie - mówi prezes Fundacji Robert Zarzecki.
"Nieprzypadkowo w Białymstoku takie spotkanie odbyło się w Muzeum Pamięci Sybiru" - podkreśla Karolina Mosiej-Zambrano, która w tej instytucji pełni m.in. rolę koordynatora do spraw dostępności. Jak dodaje: "jesteśmy dostępni informacyjnie i komunikacyjnie, na wystawie stałej są repliki eksponatów wydrukowane w 3D, które można dotknąć; nasze audioprzewodniki mają ścieżki z audiodeskrypcją, mamy pętle indukcyjne, mamy też pokój wyciszenia np. dla osób, które potrzebują przerwy od bodźców dźwiękowych czy świetlnych".
Projekt, który realizuje Fundacja "Widzimy Inaczej", dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Akcję organizuje od lat we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Kołem Terenowym w Suwałkach. Aby z niej skorzystać, wystarczy ustalić termin osobiście, telefonicznie lub poprzez system „Umów wizytę w Urzędzie Skarbowym”.
Działalność m.in. w zakresie integracji zawodowej i społecznej, wsparcie prawne czy opiniowanie projektów uchwał sejmiku województwa podlaskiego. Takie są główne zadania Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Nieprzypadkowo premierę filmu zaplanowano na 4 stycznia, bo to Światowy Dzień Braille'a. A jest to dokument o osobach z dysfunkcją wzroku stworzony z ich udziałem.
Co roku 15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Celem tej inicjatywy jest przedstawienie opinii publicznej problematyki osób niewidomych i niedowidzących.
To rozwiązanie ma pomagać osobom z dysfunkcją wzroku, zachęcać do wychodzenia z domu i wyrównywać szanse. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z oddziałami integracyjnymi w Białymstoku zrodził się pomysł, by wprowadzić w restauracjach karty menu z powiększoną czcionką, jak też w alfabecie Braille'a.
Muzyczne, wokalne, aktorskie, recytatorskie czy plastyczne talenty zaprezentowali uczestnicy jubileuszowego, 10. Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących.