Radio Białystok | Wiadomości | W ramach festiwalu "Na wzgórzu nad rzeką" w Nowogrodzie powstają nowe murale
Sześć murali jest tworzonych na budynkach komunalnych i prywatnych domach w Nowogrodzie. To część festiwalu w wielkim formacie "Na wzgórzu nad rzeką", który zorganizowała Fundacja Adama Chętnika.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jej prezes Katarzyna Aniela Chętnik uważa, że to sposób na uatrakcyjnienie miasteczka, w którym jej pradziadek stworzył Skansen Kurpiowski. Dlatego wszystkie powstające murale nawiązują do folkloru i sztuki kurpiowskiej.
Portret jej znawcy i propagatora pojawi się jeszcze w tym tygodniu na budynku Zespołu Szkół Samorządowych.
Festiwal to także imprezy w skansenie: pokaz "biadów", czyli kurpiowskich zapasów, gimnastyka słowiańska, spotkania z twórcami oraz warsztaty m.in. kulinarne, śpiewu i wicia wianków.
Przy Szkole Podstawowej nr 20 imienia generała Władysława Sikorskiego w Białymstoku powstał niezwykły mural. Stworzyli go wspólnie polscy uczniowie oraz ich koledzy i koleżanki, którzy przyjechali z Białorusi i Ukrainy.
Po roku od deklaracji wreszcie jest wniosek o możliwość odtworzenia lubianego przez białostoczan muralu z Babcią Eugenią, który zdobił elewację wieżowca w centrum Białegostoku.
W ten sposób miasto chce uczcić 200-lecie rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego.
Mural pokazujący akcję wyzwolenia Grajewa przez oddziały AK w maju 1945 powstał przy ulicy Piłsudskiego 26 w tym mieście. Są na nim sceny pokazujące walkę podziemia niepodległościowego z komunistami.