Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku uczczono pamięć Matek-Sybiraczek
To hołd uznania i wdzięczności. Sybiracy, ich potomkowie i pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru złożyli w piątek (26.05) kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem "Bohaterskim Matkom Sybiraczkom" w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ten sposób Sybiracy i pracownicy Muzeum w Dniu Matki upamiętnili kobiety, które na nieludzkiej ziemi walczyły o przetrwanie swoich rodzin.
- My, jako naukowcy, zawsze znaliśmy i docenialiśmy rolę kobiet na Sybirze, ale dopiero przy kontakcie z naszymi Sybirakami widzimy, co dla nich, dorosłych już teraz osób, znaczy słowo Matka - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.
- W tym ważnym dniu przede wszystkim swoje myśli kierujemy do naszych Bohaterskich Matek, wyjątkowo dzielnych, wyjątkowo oddanych nam dzieciom, Ojczyźnie, a to im zawdzięczamy to, że żyjemy i mówimy po polsku - podkreśla Sybiraczka Janina Rutkowska.
Pomnik "Bohaterskim Matkom Sybiraczkom" odsłonięto we wrześniu 2020 roku przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Placówka ta z okazji tegorocznego Dnia Matki wydała okolicznościowy album "Matka", w którym oprócz fotografii są opowieści o losach kobiet wywiezionych do Kazachstanu i na Syberię.
To ważny moment dla historyków z obu państw. Przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku powołano polsko-uzbekistańską komisję.
W audycji o poszukiwaniu wyjaśnień co do losu zesłańców syberyjskich. Było ich bardzo wielu, ale mimo zamknięcia archiwów rosyjskich otwierają się te w byłych republikach radzieckich. Naszym gościem jest dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zakończyła w sobotę (20.05) swoje trzydniowe posiedzenie Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. Zaprezentowano najnowsze publikacje związane z działalnością komisji.
Dzień Wyszywanki, w którym Ukraińcy zakładają tradycyjne haftowane koszule - obchodzili w piątek (19.05) w Białymstoku przebywający w mieście uchodźcy z tego kraju.