Radio Białystok | Wiadomości | Badacze z Polski i Uzbekistanu będą współpracować
To ważny moment dla historyków z obu państw. Przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku powołano polsko-uzbekistańską komisję.
Dzięki temu badacze z naszego kraju będą mieli dostęp do archiwów w Uzbekistanie i możliwość odnajdywania dokumentów dotyczących Polaków deportowanych na Wschód.
Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku prof. Wojciech Śleszyński podkreśla, że w zasobach archiwów w Uzbekistanie jest "olbrzymia" liczba dokumentów. Dodał, że niektóre kopie już przekazano do muzeum.
Dla badaczy z Uzbekistanu to z kolei szansa na pozyskanie dokumentów dotyczących losu ich obywateli, którzy trafili na ziemie polskie jako żołnierze Armii Czerwonej w latach 1939-45.
Prof. Wojciech Śleszyński powiedział, że celem działania komisji jest z jednej strony pozyskiwanie dokumentów, tworzenie prac naukowych, a z drugiej - odkrywanie losów osób, które trafiły do Uzbekistanu.
- To jest niezwykle ważne dla ich potomków żyjących dzisiaj w Polsce i zagranicą, żeby dowiedzieć się, co działo się z ich przodkami tam daleko w Azji Środkowej - powiedział Śleszyński.
I przypomniał, że w ramach działania innej - polsko-kazachstańskiej komisji pozyskano już pięć tomów dokumentów, co dało możliwość przekazania pierwszych informacji Sybirakom i ich rodzinom o losach ich najbliższych.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedzibę, która znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej, otwarto w 2021 roku.
W audycji o poszukiwaniu wyjaśnień co do losu zesłańców syberyjskich. Było ich bardzo wielu, ale mimo zamknięcia archiwów rosyjskich otwierają się te w byłych republikach radzieckich. Naszym gościem jest dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zakończyła w sobotę (20.05) swoje trzydniowe posiedzenie Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. Zaprezentowano najnowsze publikacje związane z działalnością komisji.
W piątek (12.05) otwarto Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To jest nauka o wyborach, współistnieniu kultur, religii, o czynach heroicznych, ale to także nauka o rozwoju Polski - mówił wicepremier Piotr Gliński.
Dla starszych mieszkańców Suchowoli to okazja do wspomnień, dla młodzieży lekcja historii. Jest to także zapowiedź powstającego w rodzinnej miejscowości kapelana Solidarności miejsca pamięci.
W sobotę (13.05) będzie można zwiedzać muzea, Pałacyk Gościnny, piwnice Pałacu Branickich, wybrać się na przejażdżkę symulatorem pociągu czy podziwiać panoramę miasta nocą.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, miejska instytucja kultury otwarta we wrześniu 2021 roku, zostało zgłoszone do przyszłorocznej nagrody Europejskiego Muzeum Roku. Główne zadania placówki to upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach osób zesłanych na Syberię.