Radio Białystok | Wiadomości | Zakończyło się posiedzenie Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej
W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zakończyła w sobotę (20.05) swoje trzydniowe posiedzenie Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. Zaprezentowano najnowsze publikacje związane z działalnością komisji.
Pokazano m.in. specjalny numer czasopisma naukowego "Biuletyn Historii Pogranicza", poświęcony polskiej diasporze w Kazachstanie i wynikom kwerend w tamtejszych archiwach.
Polsko-Kazachstańską Komisję Historyczną powołano blisko rok temu. Jej przewodniczący ze strony polskiej, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prof. Wojciech Śleszyński pytany o pierwsze efekty współpracy mówił m.in. o pozyskaniu pięciu tomów unikatowych dokumentów z postsowieckich archiwów w Kazachstanie oraz tomu dokumentów o zesłaniach z XIX i początku XX wieku.
To materiały niezwykle ważne dla nas jako naukowców, ale są równie ważne, może nawet bardziej, dla obywateli, których przodkowie byli zesłani do Kazachstanu. W dokumentach są historie konkretnych osób, ale również zestawienia zbiorcze. Są to też informacje, w jakich warunkach przyszło żyć naszym obywatelom tam, w dalekim Kazachstanie - mówił przewodniczący komisji prof. Wojciech Śleszyński.
Trwa opracowywanie pozyskanych archiwaliów. Będą one publikowane i dostępne w internecie. Profesor Wojciech Śleszyński liczy też na to, że uda się pozyskać kolejne dokumenty: "dlatego, że pracujemy konkretnymi obwodami i z każdego z obwodów, gdzie byli zesłani Polacy, pozyskujemy materiały archiwalne". Trwają też prace nad wydaniem publikacji dotyczącej historii Kazachstanu.
Stronami Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej są: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Instytut Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.