Radio Białystok | Wiadomości | Festiwal Wschód Kultury w wakacje w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku
Kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe - zaplanowano w ramach trzech odsłon Festiwalu Wschód Kultury organizowanego w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku od 23 czerwca do 27 sierpnia. Podczas festiwalu wystąpi ponad 100 artystów m.in. z Polski, Ukrainy, Białorusi.
Festiwal w trzech miastach Polski Wschodniej
Festiwal Wschód Kultury to cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej: Rzeszowa, Lublina i Białegostoku.
Program interdyscyplinarnego festiwalu, dofinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powstał dzięki współpracy polskich i zagranicznych artystów, przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy, w tym z krajów Partnerstwa Wschodniego. Przez 11 dni czerwca, lipca i sierpnia na festiwalowych scenach wystąpi ponad 100 artystów.
Dyrektor Generalny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Czuba powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że festiwal jest jednym z kluczowych projektów MKiDN.
- To jest projekt, który dla nas wszystkich jest pewnym otwarciem na określone środowiska, określone grupy społeczne i dzięki temu docieramy do nowych odbiorców, a także mamy już stałego widza, konsumenta kultury w tym zakresie i jesteśmy niezwykle do tego wydarzenia przywiązani, stąd też zwiększamy nasze zaangażowanie. Rokrocznie coraz więcej środków jest przeznaczanych na to wydarzenie. W tym roku rekordowo dużo - 2,3 mln zł będzie przekazane na współrealizację tego przedsięwzięcia. Dzięki NCK i naszym partnerom, którym bardzo dziękujemy, miastom - organizatorom te środki zostaną jak najlepiej wykorzystane - powiedział dyrektor generalny MKiDN.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski podziękował Ministerstwu Kultury oraz włodarzom miast, w których odbywają się wydarzenia. Ocenił, że "ważne jest to, żeby pamiętać o artystach, którzy pracują na Podkarpaciu, na Podlasiu, na Lubelszczyźnie".
Białostocka odsłona Festiwalu
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zachęcając do udziału w białostockim "Innym wymiarze" powiedział, że "w przypadku Białegostoku ten festiwal sięga do tej tradycji wielokulturowości tych wielu narodów, którzy zamieszkują ten nasz regionu i nasze województwo".
- Potrafiliśmy, jako instytucje kultury, jako miasto, reagować na to wszystko, co się dzieje wokół nas. Z jednej strony mamy ofertę, w której pokazujemy kwestie związane z Ukrainą, chociażby fantastyczną wystawę fotografii +W Ukrainie+ autorstwa Justyny Mielnikiewicz, która pokazuje ten konflikt z zupełnie innej strony, ale mamy także warsztaty śpiewu ukraińskiego i podlaskiego. A z drugiej strony bardzo ciekawe projekty skierowane do osób młodych, chociażby warsztaty produkcji muzycznej z Miss God, znaną z poprzednich edycji festiwalu czy też warsztaty z produkcji podcastów. To oferta skierowana do najmłodszych, które w ten sposób też będą wkraczały w świat kultury, na czym nam wszystkim bardzo zależy - mówił Rudnicki.
Białostocki "Inny wymiar" (24-27 sierpnia) od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, promuje ideę dialogu i tolerancji, przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.
Łączy historię ze współczesnymi dokonaniami artystycznymi. Wśród muzycznych podróży będzie można usłyszeć m.in. Natalię Shroeder oraz Kapelę ze wsi Warszawa.
Nowością na festiwalu będzie warsztat produkcji muzycznej dla młodzieży. Ważnym akcentem będzie wystawa "W Ukrainie", autorstwa Justyny Mielnikiewicz, polskiej fotografki, która od 2003 r. mieszka w Tbilisi, a zdjęcia publikuje m.in. w "The NY Times" czy "National Geographic".
Pełen program festiwalu na stronie: www.wschodkultury.eu.