Radio Białystok | Wiadomości | Akcja "Wieczna Pamięć" - uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji dokonanych przez oddział "Burego"

Akcja "Wieczna Pamięć" - uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji dokonanych przez oddział "Burego"

autor: Źmicier Kościn

25.02.2023, 07:25, akt. 14:15

Złożeniem kwiatów i wspólną modlitwą upamiętnili ofiary pacyfikacji okolicznych wsi. W centrum Hajnówki mieszkańcy wzięli udział w akcji pod hasłem "Wieczna Pamięć".

fot. Źmicier Kościn
fot. Źmicier Kościn


0:00
0:00
Akcja "Wieczna Pamięć", by upamiętnić ofiary pacyfikacji dokonanej przez oddział Romualda Rajsa "Burego" - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akcja nawiązuje do wydarzeń ze stycznia i lutego 1946 roku. Wtedy z rąk oddziału polskiego niepodległościowego podziemia dowodzonego przez kpt. Romualda Rajsa "Burego" zginęło 79 osób - prawosławnych mieszkańców pochodzenia białoruskiego ze wsi Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Wśród zamordowanych były też dzieci.

Uroczystości organizuje od 2018 r. grupa lokalnych społeczników i mieszkańców. Była to odpowiedź na Marsze Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, które od 2016 roku organizowały środowiska narodowe. Na początku lutego 2023 organizatorzy hajnowskich marszy poinformowali, że w tym roku wydarzenie się nie odbędzie. 

Od pierwszej edycji hajnowskie Marsze Żołnierzy Wyklętych wzbudzały duże emocje nie tylko w samej Hajnówce. Chodzi o fakt upamiętniania w czasie tych marszów m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego". 

Pion śledczy IPN, który prowadził śledztwo dotyczące pacyfikacji, przyjął, że ofiar było 79, choć członkowie społecznego komitetu rodzin wskazują, że o trzy więcej. Wśród ofiar było 30 furmanów, z których usług oddział "Burego" korzystał, przemieszczając się po okolicy. IPN przyjął kwalifikację prawną tej zbrodni jako ludobójstwo. W 2005 r. umorzył śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić. W 2020 r. Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ogłosił ofiary pacyfikacji męczennikami Cerkwi, włączono ich do grona cerkiewnych męczenników. Akt kanonizacji odczytano podczas uroczystości w Zaleszanach w lipcu 2020 r.

| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


77 rocznica zbrodni w Zaleszanach 30.01.2023

30.01.2023, 14:33

Była wspólna modlitwa i wspomnienia. Mieszkańcy, ich rodziny oraz samorządowcy spotkali się w Zaleszanach w 77 rocznicę spalenia wsi.


Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod lupą prokuratury

22.02.2022, 15:26

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce sprawdza czy podczas Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie doszło do propagowania faszyzmu. Z kolei policja chce ukarać ponad 40 przeciwników przemarszu, którzy próbowali go zablokować.


W Hajnówce upamiętniono ofiary pacyfikacji kilku wsi

27.02.2021, 13:41

W Hajnówce, w ramach społecznych obchodów "Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat", uczczono w sobotę (27.02) ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".


Mieszkańcy Hajnówki modlili się i wspominali ofiary "Burego" [zdjęcia, wideo]

23.02.2020, 08:17

W Hajnówce w niedzielne (23.02) południe były społeczne uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego".





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok