Radio Białystok | Wiadomości | Pogrzeb Tadeusza Chwiedzia - wieloletniego prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków
Przedstawiciele władz, poczty sztandarowe z kilkunastu szkół i najbliższa rodzina pożegnali w sobotę (11.02) znanego podlaskiego działacza sybirackiego Tadeusza Chwiedzia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wieloletni prezes Związku Sybiraków zmarł w wielu 87 lat. Urna z jego prochami spoczęła na cmentarzu miejskim w Białymstoku.
Tadeusz Chwiedź jako dziecko spędził ponad sześć lat na syberyjskiej zsyłce w Pawłodarze. Jego życiową misją stało się przypominanie o tragicznych losach Sybiraków.
Był jednym z inicjatorów budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. To on organizował w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, który co roku gromadził kilkanaście tysięcy uczestników. W 2002 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że wkrótce przedstawi pomysł na upamiętnienie Tadeusza Chwiedzia w przestrzeni publicznej.
W niedzielę (12.02) o 18:05 na naszej antenie będzie można wysłuchać reportażu Joanny Sikory "Blizny", którego bohaterem jest Tadeusz Chwiedź.
Nie żyje Tadeusz Chwiedź - prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków i wieloletni prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Zmarł w wieku 87 lat.
83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.