Radio Białystok | Wiadomości | Będzie proces apelacyjny ws. zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie Czeczenów oskarżonych o terroryzm
Wszystkie strony złożyły apelacje w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia zasądzonego Czeczenom uniewinnionym od zarzutów m.in. wspierania terroryzmu. Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał im łącznie ponad 2,1 mln zł za niesłuszny areszt.
Pełnomocnicy trójki Czeczenów wnioskowali łącznie o blisko 10 mln. Wyrok pierwszej instancji zaskarżyli zarówno oni, jak i prokuratura.
Apelacje rozpozna Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Trzy lata temu ten sąd przyznał prawomocnie łącznie 337 tys. zł czwartemu Czeczenowi oskarżonemu w tej sprawie, a uniewinnionemu wcześniej.
Chodzi o głośną sprawę, w której prokuratura oskarżała tę czwórkę Czeczenów, zarzucając im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która 9 lat temu miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym.
Najpierw jedna osoba została uniewinniona, trzy skazane. W kolejnym procesie wszyscy zostali prawomocnie uniewinnieni.
W Sądzie Najwyższym czeka na rozpoznanie kasacja od tych wyroków złożona przez podlaską delegaturę Prokuratury Krajowej, która przygotowywała akt oskarżenia w tej sprawie.
Termin rozpoznania tej kasacji nie został jeszcze wyznaczony.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w poniedziałek (14.03) trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące, potem utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy.
Eksperta ds. sytuacji społeczno-politycznej na Kaukazie i w Azji Centralnej przesłuchał w czwartek (20.01) Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w procesie odwoławczym trójki Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W lutym strony powinny wygłosić mowy końcowe, a sąd ogłosić wyrok.
Na wokandę białostockiego sądu apelacyjnego wraca sprawa trójki Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W połowie 2020 roku prawomocne wyroki skazujące uchylił bowiem Sąd Najwyższy i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.