Radio Białystok | Wiadomości | Ponad stu cudzoziemców próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
102 cudzoziemców próbowało w niedzielę (20.11) nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; część z tych osób przeprawiło się na pontonie lub wpław przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.
Jak podała SG w poniedziałek rano na Twitterze, w sumie 27 nielegalnych imigrantów przeprawiło się przez rzekę Świsłocz na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka w Krynkach; dwudziestu Egipcjan użyło w tym celu pontonu, przepływając grupami, siedmiu obywateli Gambii pokonało rzekę wpław.
W dn.20.11 do????????próbowało nielegalnie przedostać się z????????102 os.,w tym na odcinku #PSGMielnik 13 os. podchodziło pod barierę,wycofały się na????????#PSGKrynki 27 os.przeprawiło się przez #Świsłocz 20 ob.Egiptu na pontonie,7 ob.Gambii wpław.#PSGMielnik za pomocnictwo zatrzymano 1 ob. UA pic.twitter.com/0p5Q1VPHQq
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 21, 2022
W okolicach Mielnika trzynaście osób podeszło pod stalową barierę na granicy, ale ostatecznie wycofały się w głąb Białorusi. Minionej doby zatrzymano też kolejną osobę - obywatela Ukrainy - podejrzewanego o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy.
Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,3 tys. prób.
110 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Pakistanu i Egiptu; znowu były wśród nich osoby, które przeprawiły się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.
Była to największa próba sforsowania granicy przez migrantów z Białorusi. Dokładnie w środę (16.11) mija rok od ataku cudzoziemców na granicę i polskie służby w okolicach Kuźnicy.
Straż Graniczna odebrała formalnie pierwszy odcinek bariery elektronicznej w pobliżu Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej; na odcinku o długości 21 kilometrów działał będzie jeden kontener elektro-teletechniczny i ponad 300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.