Radio Białystok | Wiadomości | W Czyżewie upamiętniono Sybiraków
Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Czyżewie połączono z wciągnięciem na maszt flagi w ramach projektu "Pod biało-czerwoną".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzień pierwszego podniesienia flagi ufundowanej przez kancelarię Premiera RP, która zawisła przed budynkiem dworca kolejowego wybrano nieprzypadkowo - mówi burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.
Przed dworcem kolejowym, w którym mieści się Muzeum Ziemi Czyżewskiej, od kilku lat stoi także Wagon - Pomnik Zesłańców Sybiru.
I przed nim właśnie w Światowy Dzień Sybiraka złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Kilka dni przed Światowym Dniem Sybiraka (który obchodzony jest 17 września, w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę w 1939 r.), uroczystości związane z tym świętem zorganizowano w środę (14.09) w Podgórzu pod Łomżą.
Uroczystości w miejscach pamięci, ale też zajęcia edukacyjne i pokaz filmu. To m.in. zaplanowano w Białymstoku w związku z przypadającą za kilka dni 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka.
W audycji m.in. o obronie Grodna oraz sowieckim ataku na Polskę w 1939 roku.
Oryginalne świadectwa z kazachskiej szkoły podstawowej oraz kilka rodzinnych fotografii z zesłania – to najnowsze archiwalia prezentowane w Muzeum Pamięci Sybiru w cyklu „Eksponat miesiąca”.
Ponad 150 rowerzystów w sobotę (27.08) wzięło udział w Peletonie Pamięci ulicami Białegostoku. Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje rajd, w ten sposób chciało upamiętnić ofiary represji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej.