Radio Białystok | Wiadomości | Weekendowe obchody Dnia Sybiraka
Uroczystości w miejscach pamięci, ale też zajęcia edukacyjne i pokaz filmu. To m.in. zaplanowano w Białymstoku w związku z przypadającą za kilka dni 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka.
W środę (14.09) organizatorzy poinformowali o szczegółach.
"Obchody będą zarówno w sobotę, jak i w niedzielę" - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - prof. Wojciech Śleszyński i dodaje, że na niektóre wydarzenia trzeba wcześniej się zapisać: "zachęcamy, by już teraz zgłaszać się na wyjątkowe zwiedzanie naszej placówki, wyjątkowe, bo po raz pierwszy przewodnikami będą sami Sybiracy".
Główne obchody miejskie odbędą się w sobotę 17 września w południe przy pomniku przy Muzeum Pamięci Sybiru upamiętniającym "Bohaterskie Matki Sybiraczki".
"Nie będzie natomiast marszu ulicami miasta" - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski: "bo teraz mamy miejsce, gdzie możemy godnie świętować i moim zdaniem nie trzeba już organizować uroczystości w różnych dniach i miejscach, a skupić się na możliwościach jakie daje Muzeum Pamięci Sybiru".
Dodał, że będzie też prowadził rozmowy m.in. ze Związkiem Sybiraków, by od 2023 r. białostockie obchody Dnia Sybiraka, miały charakter centralny.
A wśród wydarzeń zaplanowanych na ten rok będzie natomiast m.in. "Światełko Pamięci". W sobotę (17.09) o 19:00 mieszkańcy będą zapalać znicze na torach na Węglówce, którymi przed laty mieszkańcy regionu byli wywożeni na Sybir. Również wieczorem na budynku Muzeum Pamięci Sybiru i na siedzibie Urzędu Miasta będzie patriotyczny mapping.
Ponad 150 rowerzystów w sobotę (27.08) wzięło udział w Peletonie Pamięci ulicami Białegostoku. Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje rajd, w ten sposób chciało upamiętnić ofiary represji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku. Rozpoczęło się internetowe głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie.
Ok. 150 stron kopii dokumentów z lat 1941-46 pochodzi z Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego w Pawłodarze. Drugie tyle z Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.