Radio Białystok | Wiadomości | Nowe eksponaty miesiąca w białostockich muzeach
Oryginalne świadectwa z kazachskiej szkoły podstawowej oraz kilka rodzinnych fotografii z zesłania – to najnowsze archiwalia prezentowane w Muzeum Pamięci Sybiru w cyklu „Eksponat miesiąca”.
Pamiątki mają przypominać, że polscy zesłańcy na Syberię mimo trudnych warunków mieli szansę na edukację, choć wiele w niej było indoktrynacji i rusyfikacji - mówi dr Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.
Prezentowane dokumenty należą do profesor Ireny Maryniakowej, która jako mała dziewczynka wraz z rodziną wiosną 1943 roku została deportowana do niewielkiej wsi w północnym Kazachstanie. Jak sama mówi – jej rodzina miała szczęście, bo trafiła do lepszej miejscowości, w której była szkoła, szpital i wiecznie pusty sklep. Sama szkoła była jednak na dość wysokim poziomie, bo nauczali w niej między innymi moskiewscy nauczyciele – opowiada sybiraczka.
Eksponat miesiąca prezentuje także Muzeum Podlaskie w Białymstoku. To rzeźba ceramiczna Alfonsa Karnego pod tytułem „Madzia” wykonana w latach 50. XX wieku.
Pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku odnalazł w czasie wakacyjnego, rekreacyjnego nurkowania unikatowy zabytek o dużej wartości historycznej - wczesnośredniowieczny miecz w typie broni Wikingów, pochodzący najprawdopodobniej z X wieku.
Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku. Rozpoczęło się internetowe głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie.
Ok. 150 stron kopii dokumentów z lat 1941-46 pochodzi z Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego w Pawłodarze. Drugie tyle z Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.