Radio Białystok | Wiadomości | 30 ofiar totalitaryzmów zidentyfikowanych przez IPN, w tym jedna z Podlaskiego
30 osób - w tym jedna z naszego regionu - po latach odzyskało swoją tożsamość. To ofiary totalitaryzmów i czystek etnicznych. To największa liczba ofiar, których nazwiska ogłoszono podczas jednej uroczystości.
To ich symboliczny powrót do wolnej i niepodległej Polski - powiedział prezes IPN doktor Karol Nawrocki podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom bezimiennych dotąd ofiar. Ceremonia odbyła się na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.
Wśród nowo zidentyfikowanych jest m.in. urodzony w Wąsoszu (pow. grajewski) Stanisław Zyskowski. W okresie okupacji niemieckiej był w strukturach NSZ. Aresztowano go w marcu 1946 r. za przechowywanie na terenie swojego gospodarstwa broni, która należała do żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Stanisława Zyskowskiego skazano na karę śmierci przez sąd doraźny. Jego szczątki odnaleziono podczas prac ekshumacyjnych w Białymstoku.
Jak powiedział wiceprezes IPN - prof. Krzysztof Szwagrzyk - efekty prac IPN-u dają nadzieję kolejnym rodzinom ofiar bezpieki i gestapo, NKWD, czy Rzezi Wołyńskiej.
Pragniemy, aby obrazy i słowa, które płyną z tego miejsca, z tej uroczystości w całą Polskę dały nadzieję tysiącom polskich rodzin, które nadal, tak jak Państwo, do dziś, czekają informacji, gdzie pogrzebano ich najbliższych - dodał prof. Szwagrzyk.
W imieniu rodzin głos zabrał Zbigniew Człowiekowski, który powiedział, jak ważna dla bliskich jest dzisiejsza uroczystość.
Ojczyzna pamiętała i upomniała się o nich, przypominając ich bohaterską śmierć. A przecież mieli być zapomniani, zakopani gdzieś w bezimiennych dołach. A drugi aspekt to to, że będziemy mogli po latach spełnić swój chrześcijański obowiązek i pochować ich z godnością i szacunkiem oraz modlitwą w uroczystych pogrzebach na naszych cmentarzach - powiedział syn Kazimierza Człowiekowskiego, żołnierza AK.
Wśród nazwisk zidentyfikowanych znajdują się między innymi ofiary operacji "Lawina" - żołnierze Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego "Bartka", ofiary zbrodni UPA w Jaworniku Ruskim oraz działacze podziemia antykomunistycznego zamordowani w Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu i Lublinie. Po kilkuletniej przerwie doprowadzono także identyfikację kolejnych ofiar, których szczątki zostały odnalezione na terenie tak zwanej Łączki Cmentarza Wojskowego na Powązkach w 2013 i 2017 roku.
Łączna lista nazwisk zidentyfikowanych ofiar wynosi 220 osób.