Radio Białystok | Wiadomości | Notatnik kulturalny - weekend pełen atrakcji
Ostatnie dni wakacji w Białymstoku to przede wszystkim festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, ale też New Pop Festival.
Wschód Kultury - Inny Wymiar
Ten festiwal podkreśla wielokulturowość regionu, w którym żyjemy. I dziś rozpocznie się w południe spacerem - zbiórka na placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Uczestnicy będą razem z prowadzącymi rozwijać baśniowe fabuły, odgadywać zagadki, wymyślać zakończenia. Opowiadaniu będzie towarzyszyło wspólne śpiewanie i zabawa z rytmem.
„Niedaleko od nieba” jest opowieścią o dwóch różnych światach, w których każdy ma innego Boga i ludziach poszukujących swojej codzienności własnego Nieba.
Pieśni obrzędowe śpiewane przez kobiety – przywoływania wiosny, wielkanocne korowody, pieśni świętojańskie, kupalskie, wreszcie dostojne pieśni żniwne – to najdawniejsze formy muzyczne, a zarazem podstawa magicznych zabiegów chroniących ludzi przed wszystkim, co mogłoby sprowadzić zamęt i nieszczęście, spowolnić wzrastanie i dojrzewanie.
W prastarych surowych pieśniach jest moc. Śpiewaczki zespołu „Z Lasu” przywołują ją swoimi głosami. Ożywiają zaklętego w dźwiękach ducha dawnej kobiecej wspólnoty.
28.08 niedziela
miejsce: altana w ogrodzie meczetu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, ul. Piastowska 13 F
zbiórka na ul. Marii Skłodowskiej-Curie 16 (przy sklepie PSS Społem Białystok “Opałek”)
początek: pałac Lubomirskich, ul. Dojlidy Fabryczne 26
realizator: Podlaskie Stowarzyszenie Tańca
miejsce: BOK, kino Forum, ul. Legionowa 5
realizator: Białostocki Ośrodek Kultury
miejsce: Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
transmisja online na Facebooku na profilach Wschodu Kultury i Białostockiego Ośrodka Kultury
New Pop Festival w Białymstoku
Ten weekend to 12 koncertów, dwa letnie popołudnia i wieczory, plener pod barokowym Pałacem Branickich oraz znakomici artyści z różnymi pomysłami na muzykę.
Na festiwalowej scenie pojawią się zarówno uznani artyści, jak i ci z krótszym stażem, szukający własnej ścieżki, ale bez wątpienia dysponujący ogromnym talentem. Wystąpią: Brodka, Ralph Kamiński, Pezet, Bovska, Natalia Szroeder, Fisz Emade Tworzywo, Natalia Nykiel, Tymek, Szczyl, Marcin Maciejczak, Zdechły Osa oraz gwiazda podlaskiej sceny muzycznej - Szeptucha.
Bardzo pojemna przestrzeń muzyczna, w której mieszczą się nie tylko różne odcienie popu, ale też rock, electro, indie rock, soul, zimna fala, piosenka autorska z tekstem czy nowoczesny miejski hip hop. Festiwalową scenę wypełnią brzmienia energetyczne, mroczne, liryczne i żywiołowe.
Muzyczny relaks w plenerze w iście piknikowej atmosferze. Będzie czas na słuchanie koncertów, pogawędki ze znajomymi i smakowanie potraw, gdyż na festiwalowym dziedzińcu staną foodtrucki. Pojawi się także strefa przeznaczona dla rodzin z dziećmi z wieloma atrakcjami zapewnionymi przez sieć kin Helios.
W programie znalazły się też newsroom i czas na spotkania z artystami, będzie można też zdobyć autografy swoich ulubieńców.
W sobotę odbędą się spotkania z Marcinem Maciejczakiem (godz. 17.50), Bovską (godz. 19.00) oraz Natalia Nykiel (21.45). W niedzielę zaś w newsroomie pojawią się: Szeptucha (godz. 17.50) oraz Fisz Emade Tworzywo (21.45)
Wybrane koncerty z festiwalu, podobnie jak przed rokiem, będzie można zobaczyć jako streaming na Facebooku Białystok New Pop Festival.
Szeptucha jutro też w ogrodzie pełnym sztuki 18:30.
Reggae Day w Wasilkowie
Przed nami Reggae Day w Wasilkowie. Dziś (27.08) muzyczne basowe wibracje rozleją się po tamtejszym Cyplu nad rzeką Supraśl.
Od 16:00 grać będą: ROOTS VIBRACJA SOUND SYSTEM: DJ ROBI1KANABI BLUE MAHOE, SKA DYKTATOR i Jego Kosmiczne Combo, ETNA KONTRABANDE oraz RADIKAL GURU
Wstęp wolny.
A jutro w Wasilkowie na terenie rekreacyjnym Cypel SPEKTAKL Teatru Latarnia - właściwie widowisko plenerowe „Kwiat Paproci”.
Po spektaklu artyści porozmawiają z uczestnikami wydarzenia o tradycji, obrzędach i zwyczajach Nocy Świętojańskiej, a chętni widzowie będą mogli nauczyć się świętojańskich pieśni. Każdy ze spektakli rozpocznie się o zachodzie słońca.
“Kwiat paproci” przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu”. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu. Widowisko powstało na podstawie pięknej baśni nawiązującej do polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej.
Wasilków 28.08.2022 g. 19:29 Teren rekreacyjny Cypel
Po przedstawieniu będzie potańcówka i warsztaty tańca.
Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki SACRUM ET MUSUCA w Łomży
Koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis zainauguruje XVIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki SACRUM ET MUSUCA w Łomży.
Poprowadzi ją hiszpański dyrygent Jose Miguel Rodilla, a solistami będą obdarzona kontraltem Marita Paparizou z Grecji i skrzypek Waldemar Kosmieja.
Wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia (niedziela) w łomżyńskiej katedrze, a w jego programie usłyszeć można będzie m.in. utwory Vivaldiego, Bacha i Haendla.
Podlaskie Warsztaty Piosenkarskie Jerzego Tomzika
W niedzielę (28.08) o 17:00 w białostockich Spodkach będzie można posłuchać koncertu podsumowującego jubileuszowe - 25. Podlaskie Warsztaty Piosenkarskie Jerzego Tomzika. Kilkunastu młodych ludzi, przez dwa tygodnie, pod okiem fachowców, ćwiczyło emisję głosu, dykcję i ruch sceniczny. Bilety będzie można kupić bezpośrednio przed koncertem- a ten przypominamy- w niedzielę o 17:00 w białostockich Spodkach.
Promocja albumu "Tradycyjne stroje województwa podlaskiego. Część I" w PMKL
W niedzielę odwiedzamy też PMKL - tam odbędzie się promocja albumu "Tradycyjne stroje województwa podlaskiego. Część I" - to książka, o którą miłośnicy kultury ludowej pytają od dawna. Spotkanie z autorkami tego wydawnictwa jutro o 12.00 we Dworze z Bobry Wielkiej.
Elżbieta Piskorz-Branekova, która wraz z Aleksandrą Plutą, etnolożką z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej przeprowadziły badania terenowe i stworzyły album. Na bogaty materiał ilustracyjny składają się fotografie archiwalne, a także te wykonane współcześnie, pokazujące ludzi ubranych w tradycyjne stroje, a także fotografie i rysunki samych strojów, detali zdobniczych oraz wykroje.