Radio Białystok | Wiadomości | Szczątki ekshumowane koło Jedwabnego to członkowie rodzin Mościckich i Bronakowskich - potwierdziły to badania
Szczątki ekshumowane w Lesie Przestrzelskim koło Jedwabnego to członkowie rodzin Mościckich i Bronakowskich. Potwierdziły to badania genetyczne przeprowadzone na prośbę Stowarzyszenia Wizna 1939.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jego członkowie odkryli szczątki na początku ubiegłego roku. W piątek (01.07) wręczyli certyfikaty potwierdzające tożsamość córkom osób zamordowanych przez Niemców w 1943 roku.
- Potwierdziliśmy tożsamość na podstawie wyników badań genetycznych przeprowadzonych przez Pomorski Uniwersytet Medyczny. Potwierdziliśmy tożsamość Franciszka i Władysławy Mościckich oraz Józefa i Anny Bronakowskich. To są te osoby, których szczątki ekshumowaliśmy 12 czerwca 2021. Ta historia zaczęła się od tego, że skontaktowała się z nami mieszkanka Jedwabnego, pani Anna Zejer, która poinformowała nas, że w lesie koło Przestrzela, koło Jedwabnego jest mogiła i prawdopodobnie są w niej pochowane właśnie te osoby, rozstrzelane, zamordowane przez niemieckich żandarmów w sierpniu 1943 roku - mówi Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia Wizna 1939.
Szczątki ciał członków rodzin Mościckich i Bronakowskich pochowano w lutym na cmentarzu w Jedwabnem.
Oddano hołd żołnierzowi Armii Krajowej, którego sąd komunistyczny skazał na karę śmierci. Mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej i przedstawiciele władz w niedzielę (12.06) wzięli udział w uroczystym pochówku Witolda Sulika ps. "Pług".
Wszystko wskazuje na to, że szczątki należały do dwóch ofiar niemieckiego terroru z czasów II wojny światowej.
Na cmentarzu katedralnym w Łomży odbywają się w czwartek (19.05) uroczystości pogrzebowe niespełna 7-letniego chłopca Romka Lenczewskiego - zastrzelonego w październiku 1943 roku przez Niemców we wsi Leńce niedaleko Białegostoku.