Radio Białystok | Wiadomości | Egzamin ósmoklasisty wyzwaniem dla ukraińskich uczniów w Polsce

Egzamin ósmoklasisty wyzwaniem dla ukraińskich uczniów w Polsce

autor: Ryszard Minko

27.04.2022, 07:21, akt. 07:47

Nie mówią po polsku, nie czytali Słowackiego, Fredry i Sienkiewicza, ale za niespełna miesiąc będą musieli przystąpić do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Egzamin ósmoklasisty wyzwaniem dla ukraińskich uczniów w Polsce - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

144 ukraińskich uczniów, którzy w ostatnich tygodniach rozpoczęli naukę w podlaskich szkołach, szykuje się do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Czeka ich spore wyzwanie, bo test będą musieli wypełnić w języku polskim.

Rozmawialiśmy z kilkorgiem uczniów, którzy w ostatnim miesiącu trafili do białostockich szkół podstawowych. Część ma ogromne trudności w porozumiewaniu się w języku polskim – nie rozumieją pytań, nie są w stanie nic przeczytać. Część rozumie polski w stopniu komunikatywnym, ale nie potrafi pisać w alfabecie łacińskim. 

Żaden z pytanych przez nas uczniów nie zna polskiej literatury wymaganej na egzaminie. A chodzi między innymi o wybór fraszek Jana Kochanowskiego, „Latarnika” Henryka Sienkiewicza, "Balladynę" Juliusza Słowackiego czy „Świteziankę” Adama Mickiewicza. Jedyną lekturę, którą znają ukraińscy uczniowie, jest „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery’ego. Mimo to, część z naszych rozmówców się nie załamuje, bo jak mówią – w Ukrainie też są egzaminy i trzeba to przejść.

Anna Rożko - polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku przyznaje, że większość jej ukraińskich uczniów dopiero uczy się podstawowych zwrotów w języku polskim, co uniemożliwia im pisanie nawet krótkich wypracowań w tym języku. Przyznaje, że w ciągu dwóch miesięcy nauki są oni w stanie nauczyć się pisania prostych tekstów typu „zaproszenie” czy „ogłoszenie”. Natomiast w jej opinii niemożliwe jest poznanie polskiej literatury i nauczenie się pisania na ich podstawie wypracowania, które jest częścią egzaminu. Przypomina też, ze ukraińscy uczniowie posługują się zupełnie innym alfabetem.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się 24 maja. Wcześniej, bo już 4 maja rozpoczną się matury. Do nich jednak w naszym regionie przystąpi zaledwie dwoje ukraińskich uczniów.

Poza wydłużonym czasem i tłumaczeniem poleceń na język ukraiński – zakres materiału i forma wypełnienia kwestionariusza dla ukraińskich uczniów będzie taka sama jak dla polskich kolegów.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niespełna 150 ukraińskich uczniów z podlaskich szkół zamierza przystąpić do majowych egzaminów

22.04.2022, 11:50

Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w podlaskich szkołach uczy się ponad 3 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. Już za kilka tygodni uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego i ósmoklasisty.


Mariusz Sokołowski

21.04.2022, 07:39

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Blisko 40 uchodźczyń z Ukrainy zatrudniono w białostockich szkołach i przedszkolach

20.04.2022, 12:28

Uchodźczynie z Ukrainy zatrudniono jako pomoc nauczyciela - poinformowano w środę (20.04) na konferencji prasowej. Asystenci mają pomagać ukraińskim dzieciom w kontaktach z nauczycielami.


W Podlaskich szkołach jest coraz więcej uczniów z Ukrainy

11.04.2022, 15:43

Z każdym tygodniem przybywa po kilkuset ukraińskich uczniów w podlaskich szkołach. Z najnowszych informacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku wynika, że do tej pory do placówek edukacyjnych w regionie przyjęto ponad 3 tysiące dzieci, które z bliskimi uciekły przed wojną.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok