Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie Porozumienie Rolnicze na razie wstrzymuje się od protestów
autor: Michał Buraczewski
Problemy rolników są coraz poważniejsze, ale na razie protestu nie będzie - informuje Grzegorz Leszczyński z Podlaskiego Porozumienia Rolniczego. Porozumienie zrzeszające 15 organizacji branżowych z regionu powstało kilka dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Wtedy rolnicy nie wykluczali rychłego strajku.
Teraz w związku z wojną na Wschodzie Podlaskie Porozumienie Rolnicze wstrzymuje się od protestu.
Rolnicy nawiązując współpracę domagali się szybkiej interwencji rządu w sprawie rosnących kosztów produkcji. Nie wykluczali wtedy, że jeszcze w marcu Podlaskie Porozumienie Rolnicze przekształci się w komitet strajkowy.
- Z powodu nadzwyczajnej sytuacji nie podejmujemy radykalnych kroków - mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej, która wchodzi w skład porozumienia. Dodaje, że postulaty rolników są nadal aktualne. Teraz jednym z najpoważniejszych problemów branży są rekordowo wysokie ceny nawozów.
Rolnicy apelują także o zniesienie dla nich limitu tankowania paliwa, przez który nie mogą napełniać zbiorników na olej napędowy. To z kolei ogranicza możliwości wykonywania prac polowych.
Grzegorz Leszczyński poinformował także, że trwa umawianie terminu spotkania przedstawicieli Podlaskiego Porozumienia Rolniczego z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu w ramach realizowanego programu Seeds for Future "Kukurydza ziarnem przyszłości" zapraszają na konferencję, która odbędzie się 16 marca 2022 r. o godz. 10.00 w Hotelu Odessa w Wysokiem Mazowieckiem.
To nowy początek Stowarzyszenia "Zambrowskie Produkty Lokalne". Założone siedemnaście lat temu stowarzyszenie miało formalnie wymaganą liczbę kilkunastu członków, ale opierało się na pracy swojego założyciela - Andrzeja Modzelewskiego z Woli Zambrowskiej. Kiedy ten nosił się już z zamiarem likwidacji "Zambrowskich Produktów Lokalnych”, na ratunek ruszył sekretarz gminy Zambrów Bogdan Pac.
Gospodarstwa rolne są na granicy wytrzymałości finansowej - alarmują rolnicy z regionu i jednoczą siły. Chcą, aby rząd zareagował na zwiększające się koszty produkcji. W poniedziałek (21.02) powstało Podlaskie Porozumienie Rolnicze zrzeszające 15 organizacji branżowych.