Radio Białystok | Wiadomości | Kierowcy mogą już jeździć zmodernizowaną aleją 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku [zdjęcia, wideo]
Od poniedziałku 31 stycznia można już jeździć rozbudowanym odcinkiem al. 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku. Aleja ma duże znaczenie dla ruchu kierowców wjeżdżających od północnej strony miasta, m.in. Augustowa czy Suwałk drogą krajową nr 8.
Modernizacja al. 1000-lecia Państwa Polskiego trwała ponad rok i kosztowała ok. 32 mln zł.
Prace, które były współfinansowane ze środków unijnych z kończącej się perspektywy budżetowej UE, obejmowały przebudowę odcinka o długości 1,4 km - od terenu kolejowego przy ulicy Poleskiej do skrzyżowania z ul. Wileńską.
Po przebudowie powstały tam po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i buspasy, zmodernizowano skrzyżowania, są nowe chodniki i ścieżka rowerowa, inwestycja obejmowała też most na rzece Białej przy ul. Radzymińskiej, przebudowę infrastruktury wodociągowej, kanalizacji i instalacji teletechnicznych.
Planowany początkowo termin zakończenia tej inwestycji to listopad 2021 roku, ostatecznie przedłużył się do końca stycznia.
Jak ważna to ulica, świadczy o tym fakt, jak duże były utrudnienia, kiedy była przebudowywana. Każda nowa inwestycja cieszy, bo poprawia komfort życia mieszkańców - mówił podczas otwarcia alei prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W czasie modernizacji trudności mieli nie tylko mieszkańcy pobliskich osiedli, ale również ci kierowcy, którzy chcieli wjechać do Białegostoku od strony Augustowa i Suwałk (DK8), by jechać do centrum miasta. Naturalną trasą jest właśnie aleja 1000-lecia Państwa Polskiego.
Inwestycja pozwoliła dokończyć przebudowę tej alei. Kilka lat temu modernizacja objęła pierwszy odcinek, od tzw. Trasy Generalskiej do ulicy Wileńskiej.
Remont al. 1000-lecia Państwa Polskiego rozpoczął się w grudniu 2020 r.
Przy wyremontowanej ulicy nie będzie na razie stacji rowerów miejskich. Taką potrzebę kilka lat temu zgłosili mieszkańcy. I w tej sprawie do prezydenta miasta interpelował radny Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski. - Prezydent miasta obiecał, że taka stacja będzie po zakończeniu modernizacji, ta się zakończyła, a stacji nie ma - stwierdził.
Potrzebę utworzenia stacji BiKeRa w tym miejscu wskazali mieszkańcy w 2015 roku podczas głosowania na rozbudowę systemu rowerów miejskich. - Jak było obiecane, to oczywiście będzie tam taka stacja - zaznacza prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Z odpowiedzi na interpelację radnego wynika jednak, że najwcześniej stanie się to w przyszłym roku, bo od 2023 r., obowiązywać będzie nowa umowa na obsługę systemu i wtedy liczba stacji ma być zwiększona.