Radio Białystok | Wiadomości | W Siemiatyczach odsłonięto tablicę upamiętniającą członków organizacji antykomunistycznych
IPN przywołuje pamięć o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych z lat 1944–1956.
Przy Zespole Szkół w Siemiatyczach odsłonięto tablicę upamiętniającą członków organizacji antykomunistycznych "Polscy Bojownicy Socjalizmu” i "Komitet Wolności Narodu Polskiego – Młode Orły”. To kolejna szkoła w Polsce, której uczniowie w latach stalinowskich tworzyli młodzieżowe organizacje antykomunistyczne.
W siemiatyckim liceum działały organizacje w większości złożone z uczniów klas ósmej i dziewiątej. Rozklejali ulotki nawołujące do walki z ustrojem socjalistycznym czy zrywali gazetki w szkole. Utrudniali też funkcjonowanie Związku Młodzieży Polskiej.
W listopadzie 1952 roku aresztowano kilkunastu nastoletnich chłopców. Przebywali oni w białostockim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w tamtych czasach katowani byli członkowie podziemia, niejednokrotnie tracąc tam życie. Na mocy amnestii zostali zwolnieni w Wigilię 1952 roku. Do lat 70-tych ponosili jednak konsekwencje swoich młodzieńczych działań.
W latach 1944/1945–1956 istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających blisko 11 tys. działaczy.
Tablica przy Zespole Szkół w Siemiatyczach zawisła na budynku szkoły.
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Tykocinie, złożeniem kwiatów i modlitwą w miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa uczczono w środę 80. rocznicę mordu około dwóch tysięcy Żydów z Tykocina. 25 i 26 sierpnia 1941 r. zostali oni rozstrzelani przez hitlerowców.
Był jednym z głównych organizatorów powstania sejneńskiego, a po zwycięskiej walce pierwszym polskim komendantem miasta. Mowa o Tadeuszu Katelbachu, którego pamięć uczono w poniedziałek (23.08) w Sejnach.
Monumentalny pomnik obrazuje główne starcie wojny z 1920 r., ale upamiętnia także to miejsce, w którym polscy żołnierze walczyli i polegli. Pomnik postawiono w głównym miejscu wsi, przed kościołem i w sąsiedztwie "Dębu Niepodległości".