Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura kontroluje przedsiębiorców, którzy mimo zakazu otwierali swoje lokale
Na wniosek policji, białostocka prokuratura sprawdza działania przedsiębiorców otwierających lokale mimo zakazu. Chodzi o klub nocny oraz dwa lokale gastronomiczne w centrum Białegostoku, które wbrew zakazowi wznowiły stacjonarną działalność.
W przypadku dwóch lokali prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa - mówi Anita Suchorowska z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.
- Nadzorowaliśmy postępowania ws. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej. Dwa z tych postępowań, dotyczące lokali przy ul. Lipowej w Białymstoku zostały zakończone postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa - mówi Anita Suchorowska.
Prokurator Anita Suchorowska dodaje, że śledczy nadal analizują okoliczności otwarcia klubu nocnego, który został zamknięty po interwencji policji i pracowników sanepidu.
Właściciele lokali nie zgadzają się z decyzjami inspekcji. Komentując je w mediach społecznościowych piszą o bezprawnych działaniach i zapowiadają prawną walkę z urzędami.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku informuje, że od początku roku ukarano tylko jednego przedsiębiorcę, który musi zapłacić 10 tys. zł. za serwowanie napoi w lokalu.
Od wtorku (23.03) nie ma już szczepień na COVID-19 w szpitalu tymczasowym przy ulicy Wołodyjowskiego w Białymstoku.
Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 16 741 osób – poinformowało we wtorek (23.03) Ministerstwo Zdrowia.
"Uczestnicy nie mieli maseczek, bo byli artystami wykonującymi czynności zawodowe" - w ten sposób władze Michałowa odnoszą się do kontrowersji z nagrywaniem szkolnego teledysku promującego liceum disco polo, który realizowano bez zachowania zasad sanitarnych.
Jak odróżnić objawy koronawirusa od innych chorób płuc? Kiedy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem i czy tzw. ozdrowieńcy po COVID-19 są naprawdę zdrowi?
Od soboty (20.03) zamknięte będą w całym kraju m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek. Otwarte będą m.in. kościoły i biblioteki.
Czas wziąć sprawy w swoje ręce. Tak uważają niektórzy podlascy przedsiębiorcy i zachęcają się nawzajem do otwierania firm, mimo obowiązującego w Polsce zakazu dotyczącego niektórych branż. Wspierają ich działacze Kongresu Polskiego Biznesu, którzy prowadzą bezpłatne konsultacje prawne dla tych, którzy chcą wznowić działalność gospodarczą. W niedzielę (07.02) w Białymstoku zorganizowali spotkanie.
To dramatyczna sytuacja skłania przedsiębiorców do wznowienia działalności, mimo zakazu i ryzyka utraty wsparcia - powiedział Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Zapowiadana przez rząd pomoc finansowa dla poszkodowanych firm wciąż do nich nie trafiła - dodał.
Mam nadzieję, że przedsiębiorcy nie otworzą się, że reżim będzie przestrzegany. Apeluję o odpowiedzialność - mówił w sobotę (16.01) minister w KPRM Michał Wójcik, odnosząc się do zapowiedzi otwarcia działalności gospodarczej przez wielu przedsiębiorców wbrew zakazom i w reakcji na przedłużenie obostrzeń.