Radio Białystok | Wiadomości | Nadleśnictwa Białowieża i Browsk z nowymi aneksami do planów urządzenia lasu
Leśnicy będą mogli wyciąć kilkanaście tysięcy metrów sześciennych drewna w Puszczy Białowieskiej i na jej obrzeżach. Zakłada to aneks do planów urządzania lasu dla dwóch nadleśnictw - Białowieża i Browsk, który w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego podpisał wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
Edward Siarka w Białowieży zapewniał, że aneksy dotyczące nadleśnictw Browsk i Białowieża były konsultowane z Komisją Europejską i UNESCO. W jego ocenie podpisanie dokumentów to jedyna prawna możliwość uchylenia aneksu z 2016 roku, który zakwestionował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Edward Siarka dodał, że nowe aneksy umożliwiają, jak to określił, "ochronę czynną siedlisk w Puszczy Białowieskiej. Polityk zaznaczył też, że Puszcza to wspólne dobro.
Puszcza jest dla wszystkich. Przede wszystkim dla mieszkańców, którzy tutaj od lat żyją, dla naukowców, którzy wielokrotnie wskazywali kierunki, w jakich należy pracować na tym terenie. Wszystkie te zadania realizują leśnicy. I wreszcie, Puszcza jest również i dla ekologów, którzy być może mają często inną wrażliwość, którą uważam że można wykorzystać dla dobra całości sprawy
- mówił wiceminister Edward Siarka.
Profesor nauk biologicznych Bogumiła Jędrzejewska, która uczestniczyła w uroczystości podpisania aneksu podkreślała, że Puszcza Białowieska jest od 2014 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Marka obiektu światowego dziedzictwa UNESCO jest potencjalnie olbrzymim atutem promocyjnym dla gmin, miasta Hajnówka, dla regionu. Jest to taki nieoszlifowany diament, który trzeba oszlifować - mówiła profesor Bogumiła Jędrzejewska.
Profesor opowiedziała się jednocześnie za wycinką, m.in. po to, żeby zapewnić opał okolicznym mieszkańcom. Wiceminister Edward Siarka nie zdecydował się na podpisanie aneksu do planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa Hajnówka, do którego były spore zastrzeżenia, m.in. ze względu na to, że zakładał on wycięcie ponad 100-letnich drzew.
Ekolodzy zapowiedzieli, że będą podejmować kroki zmierzające do powstrzymania wycinki także w nadleśnictwach Białowieża i Browsk.