Radio Białystok | Wiadomości | ZUS i MSW chcą usprawnić wypłacanie zasiłków pogrzebowych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chcą usprawnić wypłacanie zasiłków pogrzebowych. Tylko we wrześniu i październiku ich liczba w regionie wzrosła o 10 procent w stosunku do analogicznego okresu roku 2019 - wynika z danych.
Aby zmniejszyć formalności w tych trudnych dla rodziny i bliskich okolicznościach urzędnicy zdecydowali, że jeśli do wniosku o zasiłek pogrzebowy nie dołączono aktu zgonu - ZUS pozyska go we własnym zakresie elektronicznie. Tym samym, klient nie musi już dostarczać tego dokumentu w formie papierowej
- Aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu, musi otrzymać od osoby wnioskującej o zasiłek dane takie jak imię i nazwisko, numer pesel i datę zgonu, które umożliwia urzędowi Stanu Cywilnego identyfikację osoby której odpis dotyczy - mówi rzecznik podlaskiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.
ZUS wystąpi jednak do urzędu o wydanie skróconego aktu zgonu tylko w przypadku, gdy wnioskodawca w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest rodziną osoby zmarłej. Warto wiedzieć, że zwrot kosztów pogrzebu należy się nie tylko rodzinie, ale każdej osobie i instytucji, która te koszty udokumentuje.
Zasiłek pogrzebowy to zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Prawo do niego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
Tylko we wrześniu i październiku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 62,5 tysiąca zasiłków pogrzebowych. W województwie podlaskim ta liczba sięgnęła prawie 1,5 tys. wypłat.
Czy grudzień to dobry czas na przejście na emeryturę, komu się to opłaca, a kto z taką decyzją powinien jeszcze poczekać?
Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać także pracownicy służby zdrowia. Informuje o tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Prawie 7,5 tys. podlaskich przedsiębiorców zalega z opłacaniem składek. ZUS rozsyła o tym informacje zarówno elektronicznie, jak i za pośrednictwem poczty.