Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku nie chce, by kard. Gulbinowicz był honorowym obywatelem miasta
Tadeusz Truskolaski napisał na Twitterze, że rozmawiał już w tej sprawie z przewodniczącym rady miasta i wystąpi do radnych z wnioskiem o pozbawienie kardynała tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku.
Tadeusz Truskolaski dodał, że związane to jest z decyzją Stolicy Apostolskiej. Ta zdecydowała, że Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich.
W związku z decyzją Stolicy Apostolskiej, w porozumieniu z przewodniczącym Rady Miasta #Białystok, wystąpię z wnioskiem o pozbawienie honorowego obywatelstwa naszego miasta kard. Henryka Gulbinowicza
— Tadeusz Truskolaski (@TTruskolaski) November 6, 2020
Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.
Ma także wpłacić darowiznę na działalność "Fundacji świętego Józefa" powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski w celu "wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich".
Henryk Gulbinowicz ma 97 lat, przez prawie 30 lat był arcybiskupem wrocławskim. W latach 50. i 60. pracował jako wikariusz w parafii w Szudziałowie i w parafii katedralnej w Białymstoku.
W 1970 papież mianował go administratorem apostolskim części archidiecezji wileńskiej w granicach Polski z siedzibą w Białymstoku.
Rodzina zamordowanego prezydenta Gdańska i obecna włodarz Aleksandra Dulkiewicz gościły w piątek (28.06) w Białymstoku.
Prezydent Białegostoku chce wyjaśnić wątpliwości co do trzech honorowych obywateli miasta. Chce mieć pewność, że są godni, by nosić ten tytuł.
Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub został w sobotę (30.03) honorowym obywatelem miasta Białegostoku. Tytuł ten nadano mu i wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Pałacu Branickich w Białymstoku.