Radio Białystok | Wiadomości | Na odbudowaną bocznicę kolejową w Sokołach wjechał pierwszy skład towarowy
Na tę chwilę władze i mieszkańcy Sokół (pow. wysokomazowiecki) czekali ponad 20 lat. Na odbudowaną bocznicę kolejową wjechał pierwszy skład towarowy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stację w Sokołach zamknięto, najpierw dla ruchu pasażerskiego, a niedługo potem także towarowego w 2000 r., pozostał tylko przejazd tranzytem do stacji w Łapach.
Władze gminy, wspierane przez parlamentarzystów, nigdy nie pogodziły się z tą decyzją. W 2006 r. zaproponowały PKP przejęcie lokalnej infrastruktury kolejowej przez samorząd, a gdy cztery lata później rozbierano bocznicę w Sokołach, do prokuratury złożono zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa.
Przez cały ten czas w Sokołach zatrzymywały się tylko kilkukrotnie tzw. pociągi specjalne. Jako pierwszy na nowo wybudowana bocznicę wjechał skład kilkunastu wagonów z nawozami sztucznymi, ponieważ to lokalni przedsiębiorcy będą teraz najczęściej korzystać z możliwości rozładunku towarów na miejscu bez przewożenia ich kilkadziesiąt kilometrów TIR-ami.
W przyszłości na linii kolejowej 36 Łapy - Śniadowo planowane jest także odtworzenie kilkunastu dworców (w tym także w Sokołach) i przywrócenie ruchu pasażerskiego
- poinformował Piotr Majerczak z zarządu spółki PKP PLK.
Dzięki temu podróże i przewóz towarów mają być sprawniejsze i bezpieczniejsze. Kolejarze wymieniają m.in. szyny i podkłady - trwa modernizacja linii kolejowej Sokółka - Suwałki.
To ostatnia w tym roku szansa na przejażdżkę pociągiem po Puszczy Knyszyńskiej. Jeszcze tylko w ten weekend kursować będą składy z Białegostoku do Walił.
Epidemia ograniczyła wakacyjne podróże Polaków w tym roku; od początku czerwca do końca sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało niemal o 6 mln mniej pasażerów niż w czasie ubiegłorocznych wakacji - poinformował przewoźnik. Dodał, że z każdym miesiącem liczba podróżnych wzrasta.
Ponad 3,5 mld zł będzie kosztowała modernizacja ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.
Po czterech miesiącach przerwy wracają bezpośrednie połączenia kolejowe z Białegostoku do Kowna. Zawieszone były od końca marca z powodu pandemii koronawirusa. Później pociągi dojeżdżały tylko do polsko-litewskiej granicy w Trakiszkach.
Zaproponowane przez PKP PLK nowe warianty przebiegu północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku są nie do zaakceptowania - twierdzą radni Wasilkowa.