Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy przedsiębiorcy apelują o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi

Podlascy przedsiębiorcy apelują o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi

5.10.2020, 13:51, akt. 14:15

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek (5.10) podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Podlaskie firmy apelują do premiera o zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla zagranicznych pracowników - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obywatele Białorusi zatrudnieni w polskich firmach muszą odbyć kwarantannę

Apel ma zostać przekazany premierowi i Radzie Ministrów - poinformowano w poniedziałek (5.10) na konferencji prasowej w Białymstoku, w której wzięli udział przedstawiciele podlaskich przedsiębiorców, Rzecznik MŚP oraz parlamentarzyści.

Obecnie pracownicy, obywatele Białorusi zatrudnieni w polskich firmach, po przyjeździe do Polski muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Jak wskazywali podlascy przedsiębiorcy, nakaz kwarantanny dla pracowników z Białorusi to duże obciążenie, bo po przyjeździe nie mogą od razu pracować. Nie przedstawili dokładnych danych, ilu takich pracowników jest zatrudnionych w podlaskich firmach.

Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witold Karczewski mówił, że to temat bardzo ważny, sygnalizowany już przez Izbę od jakiegoś czasu. 

Pracowników brakuje; w okresie kryzysu, w okresie COVID, każde ręce są na wagę złota i to trzeba szybko rozwiązać, bo jeśli będziemy czekać, to będzie się przedłużało, to nie będzie miało sensu. Dlatego apel jest jak najbardziej potrzebny 

- tłumaczył Karczewski.

Sebastian Rynkiewicz z Klastra Obróbki Metali mówił, że firmy skupione w klastrze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji związanej z koronawirusem, ale jak podkreślił - "trzeba pracować, trzeba funkcjonować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej".

Przyłączamy się do tego apelu, bo część pracowników w naszych firmach to pracownicy z Białorusi 

- mówił Rynkiewicz. 

Dodał, że pracowników z Białorusi zatrudnia ponad 50 firm skupionych w klastrze, jednak nie był w stanie podać dokładnej liczby pracowników.

Problem dotyczy pracowników również z Ukrainy

Rynkiewicz zwrócił uwagę, że Polacy mogą wyjeżdżać na Białoruś i wracać do kraju bez obowiązku odbywania kwarantanny. 

Człowiek pracujący z Białorusi w Polsce, jedzie na weekend i po powrocie musi przejść kwarantannę. Wydaje nam się, że jest pewnego rodzaju dyskomfort w zakresie nierównego traktowania człowieka i warto zwracać uwagę, że myślimy o naszych partnerach z Białorusi i chcemy, żeby byli traktowani równo, tak jak Polacy - dodał.

Prezes Podlaskiego Klubu Biznesu Wojciech Strzałkowski zauważył, że problem dotyczy pracowników zarówno z Białorusi, jak i z Ukrainy, którzy często podejmują pracę w produkcji, gdzie pracodawcy mają problem z zatrudnieniem. Podkreślił, że pracownicy z tych krajów są niezwykle cenni, a przez nakaz kwarantanny i nieobecność w pracy obniża się m.in. produkcja, a przez to także sprzedaż.

Tomasz Kozłowski z Podlaskiego Związku Pracodawców zaznaczył, że w takich branżach jak budowlana i turystyczna niemal w każdym przedsiębiorstwie w tym regionie pracuje pracownik zza wschodniej granicy.

To jest bardzo ważna rzecz dla nas, żebyśmy bronili te miejsca pracy. Podlascy przedsiębiorcy są poobijani po koronawirusie, mamy wiele innych problemów 

- powiedział Kozłowski.

Zniesienie kwarantanny dla Białorusinów pracujących w kraju uznał za potrzebne także obecny na konferencji poseł Mieczysław Baszko (PiS), przewodniczący polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej. Mówił, że trzeba umożliwić dalszą współpracę podlaskim przedsiębiorcom z Białorusią.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił uwagę nie tylko na problem pracowników z Białorusi, ale też Białorusinów, którzy przyjeżdżali do Polski na kilka dni w celach turystycznych i handlowych. Zwrócił uwagę, że warto byłoby znieść kwarantannę także dla nich, jeśli nie na terenie całego kraju, to chociaż ograniczając to do terenu dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego lub tzw. strefy przygranicznej.

Dzisiejszy apel do pana premiera to jest też trochę krzyk rozpaczy firm, które dzisiaj niestety umierają. Nie mając zasilenia od turystów z Białorusi, będą się zamykać, będzie zwiększone bezrobocie 

- mówił. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litwa zniosła nakaz samoizolacji po przyjeździe z Polski

14.09.2020, 13:26

Po przyjeździe na Litwę z Polski od poniedziałku (14.09) nie obowiązuje już samoizolacja w związku z sytuacją epidemiczną. Litwa podniosła próg, od którego wymagana jest kwarantanna, z 16 do 25 nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu 14 dni.


Przewodniczący NSZZ "Solidarność": chcemy dowiedzieć się, jak pomóc robotnikom na Białorusi

8.09.2020, 09:25

„Chcemy usłyszeć z pierwszych ust, jak "Solidarność" mogłaby pomóc związkom zawodowym i robotnikom na Białorusi” – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który przyjechał do Mińska, by spotkać się z przedstawicielami niezależnych związków zawodowych.


Wojsko prowadzi badania osób z zagranicy, które przyjeżdżają do pracy sezonowej przy zbiorze borówki w Podlaskiem

22.07.2020, 14:07

Nawet dwa tysiące osób z zagranicy - głównie z Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają do pracy sezonowej przy zbiorze borówki amerykańskiej w Podlaskiem, będzie przebadanych na koronawirusa w ramach prowadzonej akcji z udziałem sanepidu, wojsk obrony terytorialnej, urzędu wojewódzkiego i KRUS.


W Podlaskiem spada liczba zatrudnionych legalnie obcokrajowców

7.06.2020, 19:13

W kwietniu do ZUS-u zgłoszonych było 12 tys. 700 cudzoziemców. To o ponad 600 osób mniej niż jeszcze w lutym - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W naszym regionie przeważają osoby zza wschodniej granicy - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.


Rolnicy nie chcą płacić za testy pracowników sezonowych na COVID-19

18.05.2020, 07:48

To może być wyjątkowo trudny rok w rolnictwie nie tylko z powodu suszy. Epidemia ograniczyła eksport, ceny na skupach spadły, mało tego - rolnicy nie mają pewności, że będzie komu zebrać ich plony. Zwykle zajmowali się tym obcokrajowcy, którzy teraz mają trudności z przekroczeniem granicy.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok