Radio Białystok | Wiadomości | W wannę do porodów w wodzie wyposażony jest Szpital Wojewódzki w Białymstoku
To z jednej strony podążanie za aktualną modą, a z drugiej pewne ułatwienie dla ciężarnych kobiet. Szpital Wojewódzki w Białymstoku od niedawna dysponuje wanną do porodów w wodzie.
To pierwsza publiczna placówka w Białymstoku, która oferuje takie możliwości.
Jak mówi ginekolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku Michał Gruca – z porodu w wodzie mogą skorzystać kobiety, które chciałby rodzić w możliwie naturalnych warunkach.
Poród w wodzie jest mniej bolesny i szybszy, a w jego trakcie pacjentki są bardziej zrelaksowane – wylicza położnik.
Lekarz dodaje też, że w ostatnich latach zauważalne jest poszukiwanie przez rodzące możliwie najbardziej naturalnych metod m.in. z wykorzystaniem innych niż klasyczna pozycji porodowych, czy właśnie z wykorzystaniem wanny.
Powrót do natury stał się popularnym trendem
– mówi Michał Gruca.
Ginekolog zaznacza jednak, że nie wszystkie chętne mogą korzystać z porodów w wodzie. Przede wszystkim muszą to być ciąże bez żadnych komplikacji. Tylko w tym roku w Szpitalu Wojewódzkim odebrano 1100 porodów, z czego na razie tylko 1 kobieta urodziła w nowej wannie do porodów.
Kobiety ciężarne chore na COVID-19 mają kilkakrotnie większe ryzyko hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii niż inne kobiety w wieku płodnym - wynika z obserwacji zespołu z hiszpańskiej fundacji naukowej La Caixa.
Kobiety w ciąży nie są bardziej zagrożone Covid-19 - sugerują badania brytyjskie. Jeśli dojdzie u nich do zakażenia i rozwoju tej choroby, to podobnie jak inne osoby na ogół wykazują jedynie łagodne lub umiarkowane objawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.
Kilka dni temu porody rodzinne wznowiły szpitale: wojewódzki i kliniczny w Białymstoku. Ten drugi musiał je znowu zawiesić.
Białostocki szpital kliniczny przywraca porody rodzinne. Z powodu pandemii koronawirusa były zawieszone od połowy marca.